11 tys. uczestników 4. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego i 5 dla Kościuszki

3. Cracovia Półmaraton Królewski fot. Szymon Gruchalski

W niedzielę ostatni akord Królewskiej Triady Biegowej. Spod Tauron Areny Kraków 10 tysięcy osób wystartuje na dystansie półmaratońskim, a tysiąc w biegu 5 dla Kościuszki. Na trasie zobaczymy również osoby niepełnosprawne.

Więcej chętnych niż miejsc

Rok temu zawodnicy mierzyli się z trudnym dystansem w towarzystwie padającego deszczu. W niedzielę ma być inaczej - prognozowana jest temperatura około 20 stopni Celsjusza i ma świecić słońce. Start obu biegów o godzinie 11 z ulicy Lema przed Tauron Areną Kraków, a meta na płycie hali. W półmaratonie wystartuje 10 tysięcy osób, choć chętnych było prawie 20 procent więcej. Do biegu z okazji dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki (5 kilometrów) zapisało się tysiąc osób.

– Imprezy na pewno dostarczą wielu emocji. Będzie co oglądać, zapraszamy do kibicowania, a potem na piknik przy Tauron Arenie. Tych, których bieganie i kibicowanie nie interesuje, przepraszamy za utrudnienia. Staraliśmy się, by były jak najmniejsze, do mieszkań roznieśliśmy ulotki z informacjami – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Andrzej Batko, koordynator do spraw bezpieczeństwa przyznaje, że w tym roku wyznaczenie trasy nie było łatwym zadaniem. Ze względu na liczne remonty biegacze ominą okolice Rynku Głównego, by nie blokować komunikacji miejskiej na ulicy Franciszkańskiej. – Do szeregu prac prowadzonych w mieście dochodzą jeszcze niedzielne uroczystości na Wawelu. Udało się nam tak wyznaczyć trasę, by bieg był jak najmniej uciążliwy. Najdłużej będzie zamknięta ulica Lema, w niedzielę od godziny 6 do 18. Tramwaje na al. Jana Pawła II i al. Pokoju będą kursować najdłużej jak się da, czyli do godziny 10.30 – informuje Andrzej Batko.

Nie licząc policjantów imprezę będą zabezpieczać 403 osoby. Pomoc medyczną zapewni dziesięć karetek, dwa motocykle i quad.

W niedzielę wystartują również niepełosprawni. Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych, tłumaczył, że ze względów bezpieczeństwa na starcie nie mogą się pojawić osoby poruszające się na wózkach. – Rywalizować będą zawodnicy z niepełnosprawnością narządu wzroku: 26 niedowidzących i trzy niewidome z dziesięcioma przewodnikami. Na pewno pojawi się też 96 osób, które nie będą klasyfikowane. Pakiet startowy otrzymuje się za darmo, wystarczy pokazać dokument o orzeczeniu niepełnosprawności – mówi pełnomocnik Jacka Majchrowskiego.

4. PZU Cracovia Maraton jest ostatnim biegiem zaliczanym do Królewskiej Triady Biegowej. W jej skład wchodzą także 16. PZU Cracovia Maraton i 11. PZU Bieg Trzech Kopców. Każdy, kto ukończy wszystkie biegi, otrzyma dyplom i statuetkę. W ubiegłym roku takim wyczynem popisało się 777 osób, w tym szansę ma 778. Wydawanie nagród odbędzie się w holu za głównym wejściem do Tauron Areny Kraków (od strony ul. Lema) w niedzielę od godziny 15 do 17.

4. PZU Cracovia Półmaraton Królewski (21 km 97,5 m)

Start: 15 października o godzinie 11 z ulicy Lema przed Tauron Areną Kraków

Meta: płyta Tauron Areny Kraków. Bieg należy ukończyć do godziny 14

 

5 dla Kościuszki (5 km)

Start: 15 października o godzinie 11 z ulicy Lema przed Tauron Areną Kraków

Meta: płyta Tauron Areny Kraków. Bieg należy ukończyć do godziny 11.40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne