17. PZU Cracovia Maraton. Walczymy o rekordy i prestiżową odznakę

Konferencja przed 17. PZU Cracovia Maraton fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Przed nami dwudniowe święto biegania z wisienką na torcie, czyli niedzielnym 17. PZU Cracovia Maraton, który po pięcioletniej przerwie wraca do Nowej Huty. W imprezie chce wystartować ponad 7,5 tysiąca zawodników. – Liczymy na kolejny rekord  frekwencji. Mamy też nadzieję, że dzięki rywalizacji na jednej pętli uda się uzyskać lepszy czas, poniżej 2 godzin i 10 minut – podkreśla Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Biegowa sobota

21 kwietnia centrum wydarzeń będą Błonia i Stadion Miejskim im. Henryka Reymana. W sobotę zorganizowane zostaną Cracovia Maraton na Rolkach (42 km 195 metrów, start o godzinie 9) i Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego (4200 metrów, start o godzinie 12). Największy miejski stadion od czwartku zamienił się w biuro zawodów, a w sobotę opanują go najmłodsi. W Mini Mini Cracovia Maraton zobaczymy dzieci od 3 do 12 lat, które na pasie zieleni przy murawie będą rywalizować na 100, 200, 300 lub 400 metrów (od godziny 12).

– Pogoda jak zwykle jest „zaklepana”, więc będziemy się dobrze bawić – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Zwieńczeniem pierwszego dnia weekendu maratońskiego będzie Bieg Nocny na 10 kilometrów. To już jego dziesiąta edycja, ale po raz pierwszy 3500 zawodników rozpocznie i skończy rywalizację jak maratończycy – na Rynku Głównym.

Maratońska niedziela

W niedzielę w centrum uwagi będzie ścisłe centrum miasta. O godzinie 8:58 na trasę wyruszą zawodnicy niepełnosprawni na wózkach. Po raz pierwszy od czterech lat pokonają oni pełny dystans.

– To bardzo ważna impreza. Mam nadzieję, że niepełnosprawni nie tylko nadadzą kolorytu naszemu maratonowi, ale pokażą, co to jest prawdziwa rywalizacja – mówi Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnisprawnych.

Punktualnie o godzinie 9 rozpocznie się 17. PZU Cracovia Maraton. W niedzielę ma być nieco chłodniej, niż w sobotę, co ma sprzyjać uzyskaniu dobrych czasów. Organizatorzy liczą, że w końcu uda się pobić rekord trasy wynoszący 2:11:26, ustanowiony w 2009 roku.

– Dla maratończyków optymalna byłaby temperatura 14–15 stopni Celsjusza. W tym roku, po pięciu latach przerwy wracamy na jedną pętlę. To też będzie sprzyjać zawodnikom z elity – podkreśla Dariusz Kaczmarski, koordynator grypy trener AZS AWF Kraków Masters, którzy prowadzą bezpłatne treningi do trzech największych krakowskich biegów.

Faworytem ponownie będzie 33-letni Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva, który w maratonie „z historią w tle” tryumfował już trzykrotnie – w 2011, 2016 i 2017 roku.

– Jestem szczęśliwy, że wracam do Krakowa, i dobrze przygotowany. Chciałbym uzyskać czas w okolicach mojego rekordu życiowego, który wynosi 2:09:57 – zdradza.

Elita (sylwetki zawodników i zawodniczek zaprezentujemy w piątek) będzie walczyła o zwycięstwo, a pozostali uczestnicy o rekordy życiowe i rekordy Cracovia Maraton. Przed rokiem maraton ukończyła liczba 5615 biegaczy z 5757, którzy wystartowali. W tym roku ulicami naszego miasta chce pobiec ponad 7500 osób, w tym prawie tysiąc obcokrajowców.

Starania o odznakę

Rywalizacji maratończyków i sprawności organizatorów pilnie będzie się przyglądać przedstawicielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). – Staramy się o brązową odznakę. Jest dużo wymagań, ale dzięki niej nasza impreza stanie się jeszcze bardziej prestiżowa – zauważa dyrektor Kowal.

Pomaganie przez bieganie

Zawodnicy liczą na doping kibiców, którzy są zaproszeni na trasę. Krakowianie będą też mogli pomóc fundacji Siepomaga. W niedzielę od godziny 8 do 16 na Rynku Głównym stanie specjalna strefa, w której będzie się można podzielić kilometrem. Idea jest taka, że PZU, główny sponsor Cracovia Maraton, za każdy kilometr przebiegnięty na bieżni i innych sprzętach przekaże na rzecz potrzebujących 10 złotych.

Weekend maratoński w Krakowie będzie zabezpieczało około tysiąc osób reprezentujących 24 rodzaje służb. Znamy także termin kolejnego maratonu, który został zaplanowany na 28 kwietnia 2019 roku.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne