2017 rok w krakowskim sporcie: będzie się działo!

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Początek Nowego Roku upłynie spokojnie, ale od wiosny będzie w czym wybierać. Największą uwagę krakowian przyciągną Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn.

Niemcy pytali, jak zrobić imprezę

Poprzedni rok rozpoczął się mocnym akcentem, bo Kraków był sercem Mistrzostw Europy Mężczyzn w piłce ręcznej. W Tauron Arenie Kraków spotkania obejrzało ponad 213 tysięcy kibiców. Duża w tym zasługa naszej reprezentacji, która przyciągnęła na trybuny komplet kibiców. Biało-czerwoni nie włączyli się do walki o medale, ale impreza zakończyła się dużym sukcesem organizacyjnym. – Niemcy, którzy są odbierani jako perfekcjoniści, pytali, jak zrobić imprezę tak dobrze – mówił Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Teraz początek roku upłynie spokojnie, jeżeli chodzi o duże sportowe imprezy. Nudzić nie będą się jednak kibice piłkarscy, bo styczeń i luty to zawsze gorące miesiące na rynku transferowym. Poniżej przedstawiamy wydarzenia, które krakowscy kibice powinni mieć w tym roku na uwadze.

1. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w piłce nożnej (16-30 czerwca)

W sześciu polskich miastach będzie rywalizować dwanaście reprezentacji. W Krakowie, na stadionie przy ulicy Kałuży, odbędzie się pięć meczów: trzy grupy C: Dania-Włochy (18 czerwca), Niemcy-Dania (21 czerwca), Włochy-Niemcy (24 czerwca), jeden z półfinałów oraz finał.

– Jestem dumny, że tak duża impreza i jej najważniejsze mecze odbędą się w moim rodzinnym mieście. Tym bardziej, że w początkowym rozdaniu Kraków nie był faworytem – mówi Marek Koźmiński, były reprezentant Polski, wiceprezes Polskiego Związki Piłki Nożnej i ambasador młodzieżowego Euro.

W turnieju zagrają piłkarze urodzeni w 1994 roku i młodsi. W barwach biało-czerwonych możemy zobaczyć między innymi Arkadiusza Milika, Mariusza Stępińskiego czy Bartosza Kapustkę. Selekcjoner Marcin Dorna może również powołać zawodników z krakowskich drużyn: Alana Urygę (Wisła), Pawła Jaroszyńskiego i Krzysztofa Piątka (Cracovia).

Prawa do transmisji mistrzostw kupiło 31 stacji telewizyjnych z całego świata, a kolejnych 90 sygnał z tej imprezy.


2. Inauguracja Tour de Pologne (29 lipca)

Po raz kolejny ulicami miasta przejadą kolarze rywalizujący w Tour de Pologne, wyścigu należącym do światowej elity. W tym roku czeka nas jednak zmiana. Sportowcy na dwóch kółkach rozpoczną u nas rywalizacją, a nie zakończą, jak bywało w poprzednich edycjach. – Metę zlokalizujmy na Rynku lub Błoniach – informuje Czesław Lang, dyrektor TdP.

3. Memoriał Huberta Jerzego Wagnera (11-13 sierpnia)

Kolejna edycja memoriału (w Krakowie będzie rozgrywany co najmniej do 2019 roku) to sprawdzian Polaków przed zaplanowanymi na przełom sierpnia i września Mistrzostwami Europy. W 2016 roku w Tauron Arenie Kraków frekwencja nie była zbyt wysoka, bo turniej odbywał się w środku tygodnia ze względu na napięty terminarz m.in. Igrzyska Olimpijskie. W 2017 roku impreza z udziałem czterech drużyn odbędzie się w weekend 11-13 sierpnia.

– Po wielu apelach kibiców o powrót do formuły piątek-niedziela, wracamy do tej tradycji - mówi Jerzy Mróz, prezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera. – Skład turnieju ogłosimy niedługo, ale mogę zapewnić, że przyjadą najlepsze reprezentacje na świecie – dodaje Mróz.

4. Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn (24 sierpnia-3 września)

Polacy po raz pierwszy zorganizują imprezę samodzielnie. Kraków nie dostał grupy z udziałem Polaków, ale zagrają u nas, jeżeli awansują do kolejnej fazy. W Tauron Arenie Kraków będziemy obserwować rywalizację drużyn z mocnej grupy C (Rosja, Bułgaria, Słowenia, Hiszpania). Odbędą się także mecze barażowe, dwa ćwierćfinały, półfinały, mecz o brązowy medal i o mistrzostwo Starego Kontynentu.

5. Biegi (wiosna-jesień 2016)

Pod Wawelem co roku odbywa się wiele biegów, ale te najbardziej znane to PZU Cracovia Maraton (w tym roku odbędzie się 30 kwietnia), PZU Bieg Trzech Kopców (1 października) i PZU Cracovia Półmaraton Królewski (15 października). Wszystkie wchodzą w skład tak zwanej Królewskiej Triady Biegowej, ustanowionej w Krakowie w 2016 roku. W nadchodzącym sezonie projekt będzie kontynuowany, a wszyscy, którzy ukończą trzy biegi, otrzymają specjalna statuetkę. W ubiegłym roku sztuka ta udała się 777 osobom.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne