4 metry na minusie i rdzewiejąca elewacja. Buduje się hala Cracovii [ZDJĘCIA, VIDEO]

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

We wtorek odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Hali 100-lecia KS Cracovia przy alei Focha. Obiekt przystosowany do sportu osób niepełnosprawnych ma zostać oddany do użytku wiosną 2018 roku. Szacunkowa wartość inwestycji to 41 milionów złotych.

Prezent z opóźnieniem

Prezydent Jacek Majchrowski Klubowi Sportowemu Cracovia 1906 halę obiecywał z okazji 100-lecia. Długo nie udało się znaleźć pieniędzy, dlatego budowa ruszyła dziesięć lat później. Otwarcie planowane jest na początku 2018 roku.

– Dla nas to wspaniała wiadomość. W dziewięciu dyscyplinach, między innymi w koszykówce, piłce ręcznej, szermierce, szkolimy ponad 500 młodych sportowców. Ograniczeniem w rozwoju jest brak obiektu. Na wynajem sal i pomieszczeń dla wszystkich grup przeznaczamy miesięcznie aż 20 tysięcy złotych – podkreśla Antoni Smoleń, prezes zarządu KS Cracovia 1906.

Po wybudowaniu hali najstarszy polski klub zostanie jej operatorem. – Zapewniam, że sumiennie będziemy płacić czynsz dzierżawny. Jako zarząd pracujemy społecznie i sami musimy szukać środków na funkcjonowanie. Jak dostaniemy taki obiekt, to będzie nam dużo łatwiej. Nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem sponsora tytularnego – dodaje prezes KS Cracovia 1906.

Dofinansowanie z ministerstwa

– Cieszę się, że w Krakowie powstanie kolejny nowoczesny sportowy obiekt. Będzie służył nie tylko Cracovii i mieszkańcom, ale stanie się Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. W paraolimpiadach uzyskujemy coraz lepsze wyniki i musimy stworzyć tym sportowcom dobre warunki – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

25 procent kosztów budowy hali pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Miasto stara się, by wyposażenie zostało zakupione ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Cztery metry na minusie

Hala 100-lecia KS Cracovia posiadać będzie dach porośnięty zielenią, na który - z myślą o niepełnosprawnych sportowcach - prowadzi podjazd z zaprojektowaną pochylnią. – Nowatorskie rozwiązanie umożliwi poruszającym się na wózkach przedostanie się z poziomu terenu na dach budynku całkowicie o własnych siłach, bez użycia windy – chwali się firma Skanska S.A., która buduje halę.

Ze względu na warunki wysokości zabudowy, płyta boiska będzie znajdować się cztery metry pod poziomem terenu. Poza kopalniami w Bochni i Wieliczce, to prawdopodobnie najgłębiej posadzone boisko hali sportowej w Polsce. Sala gier będzie mieć wymiary 44 na 26 metrów, a na trybunach będzie mogło zasiąść ponad 800 widzów.

Elewacja stale rdzewiejąca

Jednym z bardziej interesujących elementów będzie elewacja ze stali kortenowskiej. To stal o specjalnym składzie chemicznym, na której po wystawieniu na działanie powierzchnia i deszczu samoczynnie pojawi się powłoka ochronna przypominająca rdzę. Tak zwane „dojrzewanie” materiału” może trwać do trzech lat.

News will be here