Basen olimpijski posłuży nie tylko profesjonalistom

Wizualizacja nowego basenu fot. Materiały prasowe

Jeszcze w tym roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie chce mieć gotowy projekt pierwszego w Krakowie basenu olimpijskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku obok Zespołu Szkół Łączności przy ul. Monte Cassino rozpocznie się budowa.

Przygotowania do budowy basenu olimpijskiego w Krakowie przeszły z fazy zapowiedzi do realnych działań. Wybrana w przetargu krakowska firma projektowa ARP pracuje właśnie nad potrzebnymi dokumentami. Chodzi nie tylko o sam projekt budowlany, ale też o formalności potrzebne do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Zgodnie z podpisaną umową, ma na to czas do końca roku.

Trzy poziomy

Nowy obiekt powstanie na dużej działce za budynkiem Zespołu Szkół Łączności. Będzie się do niego wjeżdżać od strony ulicy Nowaczyńskiego. Na poziomie -1 znajdzie się garaż podziemny na 60 samochodów i pomieszczenia techniczne. Piętro wyżej – dwie niecki basenowe.

Główna, o wymiarach 50 na 26 metrów, będzie mogła być dzielona na mniejsze – tak, by w czasie, gdy nie są rozgrywane zawody dużej rangi, mogła być w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystywana. Zaplanowano tam m.in. ruchome dno, co w budowanych obecnie w Krakowie basenach jest już standardem. Tuż obok znajdzie się trybuna na 850 osób. Druga niecka ma mieć wymiary 25 na 16 metrów.

Na trzecim poziomie znajdą się m.in. sale do ćwiczeń, pomieszczenia administracyjne i bufet. Z punktu widzenia szkoły istotne jest też to, że zaplanowano tam miejsce na nową kuchnię i jadalnię dla mieszkańców internatu, bo obecny budynek służący tym celom musi zostać zburzony.

Pieniądze z ministerstwa

Kiedy ZIS będzie miał już wszystkie dokumenty, będzie mógł zacząć ubiegać się o dofinansowanie. Urzędnicy liczą na to, że w realizacji zamierzenia pomogą środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki. – Ministerstwo dofinansowuje inwestycje o szczególnym znaczeniu dla polskiego sportu. Z tego tytułu możliwe jest uzyskanie nawet do 50 procent. Wiemy, że w kraju są budowane pływalnie 50-metrowe, które mają znaczne dofinansowanie i liczymy, że również nasz basen znajdzie się na tej liście – mówi Paweł Popławski, kierownik Działu Planowania i Przygotowania Inwestycji w ZIS.

Drugim źródłem dofinansowania mogą być też środki unijne. Tutaj nie ma jednak specjalnego programu dedykowanego basenom – trzeba by było skorzystać z programów dotyczących np. nowych technologii lub związanych z rozwojem edukacji i na ten wąski wycinek uzyskać unijną dotację.

Budowa potrwa dwa lata

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie chciałby rozpocząć prace w terenie możliwie jak najszybciej. – Na przełomie tego i przyszłego roku chcemy uzyskać pozwolenie na budowę. W pierwszym półroczu przyszłego uzyskać dofinansowanie z ministerstwa i rozpisać przetarg na wykonanie robót. To pozwoliłoby wbić pierwszą łopatę jeszcze w przyszłym roku – przedstawia planowany harmonogram Paweł Popławski. To oczywiście przy założeniu, że uda się cały proces przeprowadzić zgodnie z planem. Sama budowa potrwałaby około dwóch lat.

Jak zwraca uwagę przedstawiciel ZIS, Kraków na tej inwestycji zyska na różne sposoby. – Budowa tego basenu jest bardzo ważna dla Krakowa. Po pierwsze, zyskujemy 50-metrowy basen, na którym będą mogły być rozgrywane zawody, a na co dzień korzystać z niego będą mieszkańcy. Zespół Szkół Łączności, jeden z lepszych w Polsce, dostanie nie tylko samą pływalnię, ale też inne potrzebne pomieszczenia. Dodatkowo, zagospodarowana zostanie przestrzeń wokół, co stworzy nową jakość w zakresie nowoczesnej architektury terenu – wylicza Popławski.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne