Bieg dla małych pacjentów

V Bieg Fundacji Tesco fot. Justyna Kamińska

Celem tegorocznego biegu Fundacji Tesco jest zebranie środków na zakup ultradźwiękowego noża do usuwania tkanek nowotworowych u małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Nóż ultradźwiękowy, inaczej Cavitron Ultrasonic Surgical Aspirator (CUSA Excel +), to urządzenie chirurgiczne przeznaczone do małoinwazyjnego usuwania zmian w narządach tkankowych, głównie mózgu, ale także wątrobie, nerkach lub trzustce. Aparat jest standardowym wyposażeniem bloku operacyjnego.

Urządzenie, które od 10 lat posiada szpital w Prokocimiu, wyciął już około 400 zmian patologicznych u dzieci.

– Po tak długim okresie eksploatacji aparat musi być wymieniony. Od jego niezawodności zależy skuteczność bardzo trudnych operacji dzieci głównie z chorobami onkologicznymi. Liczymy na to, że jak zawsze, biegacze nas nie zawiodą i jeszcze w tym roku nowy sprzęt trafi na Blok – mówi prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Jak działa CUSA? Aparat wysyła ultradźwięki, które rozbijają zmianę patologiczną (np. guza), a następnie wypuszcza strumień soli fizjologicznej. W ostatnim etapie powstała maź jest bezpiecznie odsysana.

– Dzięki CUSA możemy ochronić naczynia krwionośne w narządzie zaatakowanym przez nowotwór ii uniknąć groźnych w skutkach obszarów niedokrwiennych – tłumaczy prof. Stanisław Kwiatkowski, kierownik Oddziału Neurochirurgii USDK.

– To ma kolosalne znaczenie dla jakości życia pacjentów po operacji, zwłaszcza tak newralgicznego narządu jakim jest mózg. Walczymy przecież nie tylko o życie, ale również o zachowanie funkcji mowy, widzenia, połykania, ale także o możliwości rozwoju dziecka.

Już można się zapisać

W 8. Biegu Charytatywny Fundacji Tesco podzielony jest na cztery osobne starty: główny na dystansie 10 km, rodzinny o długości 3,5 km, biegu na Szpilkach na 100 m i bieg dla dzieci. Zapisy ruszyły 19 czerwca i prowadzone są w systemie internetowym na stronie www.bieg.fundacjatesco.pl

comments powered by Disqus