Bieg Twierdzy Kraków. Start przy „Łapiance”

Fort "Łapianka" fot. materiały prasowe

W najbliższą sobotę odbędzie się Bieg Twierdzy Kraków. Tym razem uczestnicy pobiegną na dystansie 5 lub 10 kilometrów – start i meta zostaną wyznaczone w pobliżu fortu Łapianka.

Przed nami kolejne edycje biegów przełajowych przez Kraków. Już 19 maja odbędzie się Bieg Twierdzy Kraków. Uczestnicy imprezy będą mieć do przebiegnięcia 5 lub 10 kilometrów – start i meta zostaną zlokalizowane w pobliżu fortu Łapianka przy ul. Fortecznej.

Od  godz. 8 do godz. 9.30 potrwa rejestracja zawodników. Start biegu przełajowego zaplanowany jest na godz. 10. Dwie godziny później medale odbiorą  zwycięzcy.

Wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu po forcie przez członków Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii RAWELIN.

„Łapianka” była jednym z fortów Twierdzy Kraków, umożliwiającym panowanie nad traktem wiedeńskim (dzisiejsza ulica Zakopiańska). Zarówno budynek jak i jego otoczenie przechodziły różne koleje:  mieściły się tu m.in. magazyny wojskowe i  wytwórnia wina, co doprowadziło do dewastacji obiektu.

Jednak  lokalizacja fortu  a także jego układ i stan istniejący pozwoliły na rekomendowanie Łapianki  na siedzibę Centrum i Muzeum Ruchu Harcerskiego. Obecnie fort jest w trakcie rewitalizacji.

Inwestycja po zakończeniu będzie pełniła funkcję muzealną do prezentowania zbiorów  i pamiątek historii ruchu harcerskiego w Polsce, a także funkcję centrum organizacyjnego i biwakowego dla harcerzy.

Zapisy i szczegółowe informacje o  sobotnim biegu  znajdują się na stronie www.bieg-twierdzy-krakow.pl.  Kolejne biegi przełajowe przy fortach zaplanowane zostały w czerwcu (fort Mogiła) oraz lipcu (fort Benedykt).

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne