Boom na kryte pływalnie. Kolejną otworzą pod koniec roku

Budowa basenu przy Eisenberga fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Obecnie jednym z najważniejszych zadań Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie jest budowa basenów. Robotnicy pracują przy czterech inwestycjach w różnych rejonach miasta.

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego do użytku została oddana
pływalnia na Ruczaju. Uzupełniła bogatą infrastrukturę sportową Szkoły Podstawowej nr 158 przy ulicy Strąkowej. Do dyspozycji uczniów i mieszkańców jest sześć torów (trzy z regulowaną głębokością dna, dzięki czemu łatwiej prowadzi naukę pływania), jacuzzi i grota solna. Koszt budowy wyniósł prawie 16,5 miliona złotych.

Dzielnicowy kompleks sportowy

Kolejne inwestycje są na różnym etapie zaawansowania. W ostatnim kwartale tego roku planowane jest otwarcie Dzielnicowego Centrum Sportu i Rekreacji Na Kozłówce (Bieżanów–Prokocim). Na inwestycję z miejskiej kasy trafiło 23,3 miliona złotych.

– Będzie to bardzo rozbudowany ośrodek. Oprócz basenu z ruchomym dnem, mieszkańcy będą mogli korzystać z niecki dla dzieci, hydromasażu, saun, jacuzzi, sal fitness i siłowni – mówi Paweł Popławski, kierownik Działu Planowania i Przygotowania Inwestycji w ZIS.

Pływalnia wzbogaci kompleks sportowy, który obejmuje już boiska i korty tenisowe. Na inwestycji skorzystają także kierowcy. W ramach rewitalizacji tego terenu miasto za 6,5 miliona złotych przebudowuje w tym rejonie układ komunikacyjny. Powstanie między innymi nowa droga łącząca centrum sportu z ulicą Facimiech.

Przy szkołach

Pływać będzie można także przy Szkole Podstawowej nr 155 na os. 2 Pułku Lotniczego w Czyżynach. Efektem końcowym będzie budynek z sześciotorowym basenem z regulowaną głębokością dna na części z nich, basen do nauki pływania, brodzik i SPA. Na pierwszym piętrze powstanie salka gimnastyczna z zapleczem. Obiekt będzie połączony ze szkołą łącznikiem.


Koszt budowy to 23,9 miliona złotych. Umowa z wykonawcą przewiduje oddanie inwestycji na początku 2021 roku. Wiele wskazuje jednak na to, że nastąpi to szybciej.

Najpóźniej do 30 listopada 2020 roku udostępniony ma być basen przy Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Sportowymi nr 5 przy alei Kijowskiej (Krowodrza). W tym przypadku miasto wyda 25,5 miliona złotych.

– Powstanie tam również strefa saun, siłownia, kawiarnia i sala konferencyjna. Obiekt wzbogaci trybuna dla widzów – mówi Paweł Popławski.

„Wisienka na torcie”

Mieszkańców Grzegórzek ucieszą prace przy ulicy Eisenberga. Niedaleko ronda Mogilskiego, w miejscu popularnych przed laty basenów „Polfy”. W pierwszej kolejności powstanie tam kryta pływalnia.

– Do końca roku chcemy wykonać budynek w stanie surowym zamkniętym i z wszystkimi przyłączami, by zimą prowadzić prace wykończeniowe – mówi Zbigniew Marcisz z Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Obecnie jednym z ważniejszych zadań robotników jest montaż dachu z drewna klejonego, który zostanie pokryty łupkiem norweskim. Pierwszy etap o wartości prawie 56 milionów złotych ma się zakończyć napóźniej wiosną 2021 roku. Jego efektem będą dwa budynki o łącznej długości 137 metrów. 

Na parterze pierwszego z nich do dyspozycji będą m.in. dwie niecki basenowe (25 na 16 i 16 na 5 metrów), brodzik dla dzieci i wanna z hydromasażem. Piętro wypełnią pomieszczenia strefy wellness z łaźnią turecką, grotą solną, czterema saunami (parowa, ziołowa i dwie fińskie), ścieżką sensoryczną, strefą wypoczynku i zapleczem szatniowym. Znajdzie się tam także recepcja, gabinet kosmetyczny i biuro.

Drugi z budynków będzie miał trzy kondygnacje naziemne. Na dole znajdzie się otwarty parking, wyżej siłownia i sale fitness, a na samej górze poddasze użytkowe. – To jest wisienka na torcie naszych basenowych inwestycji – podkreśla Paweł Popławski.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne