Butelka piwa jak cegiełka. Kibice zebrali prawie 60 tys. zł na pomnik

fot. ŁG

Pomnik Henryka Reymana ma stanąć w okolicach stadionu Wisły i być jednym z elementów nowego zagospodarowania terenu wokół obiektu. Stowarzyszenie Socios Wisła zebrało już na ten cel nieco ponad 59 tysięcy złotych.

Obecnie Henryk Reyman jest upamiętniony pomnikiem (z tablicą) na rogu ulic Reymonta i Reymana. Planowany nowy postument byłego reprezentanta Polski i kapitana Wisły ma stanąć na rogu placu przed stadionem od strony ulicy Reymonta (niedaleko narożnika, w którym obecnie powstaje sklep) i być częścią planowanej tam alei gwiazd Wisły.

Plany te zostały uwzględnione w czasie konsultacji dotyczących dokończenia budowy i zagospodarowania terenu wokół stadionu (m.in. parkingi, boisko wielofunkcyjne, muzeum). Obecnie biuro projektowe Archetus przygotowuje projekt zagospodarowania, który ma być gotowy w połowie roku.

– Potem trzeba będzie znaleźć środki – mówił niedawno Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej, który jest operatorem stadionu im. Reymana.

Plan zagospodarowania terenu wokół stadionu Wisły. Materiały ZIS
Plan zagospodarowania terenu wokół stadionu Wisły. Materiały ZIS

Konto zbiórki na rzecz powstania pomnika zasila obecnie sprzedaż piwa „Wiślackie” w butelkach. Część dochodu trafia na rozwój Stowarzyszenia Socios Wisła Kraków i właśnie na budowę. Od początku dystrybucji złotego trunku rozliczono 130 100 sztuk butelek, a w grudniu 2021 (najnowszy raport pochodzi z tego miesiąca) – 300.

Wcześniej na konto zostały przekazane: dodatkowe fundusze z wypracowanego zysku (10 tys. zł), środki ze sprzedaży piwa Biała Gwiazda (5 670 zł), pieniądze przekazane przez fundację ReymonTTa22 (12 490, 27 zł) i środki ze sprzedaży kalendarzy Socios Wisła (5 tys. zł). Łącznie do 31 grudnia udało się zebrać 59 tysięcy 376 złotych.

Prawie 2200 kibiców Wisły płaci składki

Na koniec grudnia Stowarzyszenie Socios Wisła liczyło 2182 członków: 2041 zwyczajnych i 141 wspierających (dzieci). Od listopada ubyło 11 osób wspierających.

„Wartość przekazanego wsparcia w 2021 roku przekroczyło 1,7 mln zł” – poinformowało stowarzyszenie. Prawie 1,5 mln klub otrzymał bezpośrednio na konto, a za 244 tysiące złotych zakupiono sprzęt. Ważnym celem była pomoc Wiśle w budowie nowego sklepu (realizacja inwestycji opóźniła się o kilka miesięcy, otwarcie planowane jest na marzec), na co zostało zarezerowowane 320 tys. zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza