Nowy prezes w TS i piłkarskiej spółce. "Sharksi nie mają wpływu na Wisłę"

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wisła od kilku tygodni chwieje się nad przepaścią. Na piątek Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków, które poinformowało, że unieważniło umowę z zagranicznymi inwestorami zapowiedziało konferencję prasową (godzina 18). Na bieżąco będziemy podawać wszystkie pojawiające się w tej sprawie informacje.

19:20
Naszym zdaniem, szanse na uratowanie są, bo dużo do powiedzenia ma Bogusław Leśnodorski, prawnik, były prezes Legii, który za darmo pomaga Wiśle. Potrzeba jednak sporo pracy i szczęścia.

TS uważa, że nie jest prawnie możliwe, by miasto pożyczyło Wiśle pieniądze biorąc pod zastaw tereny TS.

Dziękujemy za dziś. Zapraszamy na LoveKraków.pl
19:15
W skrócie: Rafał Wisłocki p.o. prezesa TS i prezesem SA. Będzie pracował za darmo. Mamy nową radę nadzroczą klubu.

TS nie ma akcji klubu, termin zwrotu przez niedoszłych właścicieli mija dziś, ale ich brak ma nie być problemem (według opinii prawników). Umowa może być przedmiotem sporu przed sądem.

Na koncie klubu jest teraz 51 tysięcy złotych. Dług klubu wynosi 24 mln zł, w tym 12 mln zł to przeterminowane zobowiązania. Kwota nie uwzględnia cesji, której wysokość wynosi 16,5 mln zł. W tym jest m.in. opłata za stadion, sprawa z UFA.
19:18

Rozpoczęło się spotkanie u prezydenta Krakowa. Potrwa około 45 minut.

19:17

Przed gabinetem prezydenta Krakowa czeka już osoby, które wkrótce pojawią się na spotkaniu z prof. Jackiem Majchrowskim. Są m. in. prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, senator Jerzy Fedorowicz, kardiochirurg prof. Jerzy Sadowski.

19:13
Koniec konferencji. Padło trochę szczegółów, ale też wiele razy słyszeliśmy, że pewnych informacji nie można podać. Przy Reymonta twierdzą, że półświatek nie ma wpływu na funkcjonowanie Wisły.
19:12
Wisłocki: Głowacki jest dyrektorem sportowym. Podpisał warunkową dymisję, ale one nie zostały spełnione. Jestem w kontakcie z trenerem.
19:10
Ma paść propozycja pożyczki miasta pod zastaw terenów TS-u. Wisłocki: Byłem na spotkaniu w MZPN, to nie jest możliwe.
19:10
Wisłocki: Bogusław Leśnodorski ma pełnomocnictwa klubu do rozmów z piłkarzami i "ratowania" klubu, czyli szukania inwestorów/kupców
19:09
Michlowicz: Oficjalnie zwróciliśmy się o akcje. Termin upływa dziś.
19:08
Michlowicz: Opinie prawne wskazują, że nie jest ważne, gdzie są akcje. Kto sporządził opinie? To tajemnica.
19:07
Kwaśniewski: W tej chwili nie dostrzegam wpływu sharksów. Mogę gwarantować, że są żadne.
19:06
Kwaśniewski o kibolach: Proszę mi wskazać, jak jesteśmy związani z grupą ultrasów i sharksów.
19:05
Wisłocki: Mam nadzieję, że sppotkamy się za kilka tygodni i będzie nowy właściciel.
19:04
19:02
Wisłocki: Bogusław Leśnodorski będzie się kontaktował z zawodnikami.
19:01
Wisłocki o drużynie: Jesteśmy w kontakcie z zawodnikami. Za chwilę uciekam, bo mam spotkanie. Potrzebuję konkretnej deklaracji od piłkarzy
18:59
O siłowni: Nie możemy powiedzieć, jak wybraliśmy najemcę. Było szereg zapytań. Będziemy nadal szukać, możliwe, że na chwilę siłownia zawiesi działalność.
18:58
Przewodniczącym rady nadzorczej Łukasz Przegon, członkowie Piotr Pontko i Kazimierz Lenczowski.
18:57
Kwaśniewski: Według naszej wiedzy inwestorzy nie weszli w posiadanie dokumentów spółki.
18:53
Wisłocki: Po podpisaniu umowy umówiliśmy się na ciszę medialną, a dzień później gwiazdą mediów był pan Pietrowski.
18:52
Wisłocki: Zapytałem smsem Pietrowskiego, czy możemy się spotkac. Odpisał, że nie, bo go nie ma.
18:51
Michlowicz: Pietrowski nie był podmiotem, który miał brać udział w transakcji. Był pełnomocnikiem na chwilę, nigdy z nami nie rozmawiał.
18:49
Michlowicz o radzie nadzorczej: W najbliższym czasie chcemy mieć raport z jej działalności.
18:50
Michlowicz: Po naszym komunikacie, że jestesmy właścicielami, inwestorzy się z nami kontaktowali. Nie mogę jednak o tym mówić.
18:46
Apel Wisłockiego: Dajcie nam pracować. Najważniejsze, na teraz, jest to, co możemy zrobić, potem rozliczymy co było. Chcemy być transparenti, uczciwi.
18:46
Wisłocki o działaniach TS-u: Jestem w zarządzie od czerwca. Pytalśmy, nie uzyskiwaliśmy odpowiedzi na pytania, które zadawaliśmy. Musimy to wyjaśnić, dlaczego nie informowano o problemach.
18:45
Kwaśniewski o pieniądzach zarobionych w meczu z Lechem (około 400 tysięcy): Nie dotarliśmy jeszcze do zapisów konta, jesteśmy w rozjazdach, nie mieliśmy czasu sprawdzić na co zostały wysłane.
18:41
Michlowicz: Moim zdaniem umowa została skonstruowana poprawnie i nie winiłbym z tę sytuację tylko prezes Sarapaty. Nie będę komentował jej odejścia. Nie kontaktowała się z nami, my z nią też

Przypomnijmy, że Sarapata i Michlowicz znają się od lat, już z czasów studenckich.
18:40
Wisłocki: Trzeba sprawdzić co się wydarzyło, ale musimy uratować spółkę.
18:36
Michlowicz: Dymisja Sarapaty z funkcji prezesa TS wpłenęła pocztą. Nie mogliśmy jej nie przyjąć, status tego nie przewiduje.
18:34
Wisłocki: Jesteśmy optymistami w sprawie licencji, wiemy co musimy zrobić. Dużo więcej trzeba zrobić, by zagrać w lutym.
18:34
Kwaśniewski: Mieliśmy zastrzeżenia, ale autorytety, nie powiemy nazwisk, mówiłym by to zrobić. Jedna z osób wywierała presję na piłkarzy i sztab, by nalegali byśmy podpisali umowę.
18:31
TS: Nie możemy powiedzieć, kto rekomentował nam podpisanie umowa
18:30
Kwaśniewski: Mieliśmy zastrzeżenia, ale autorytety, nie powiemy nazwisk, mówiłym by to zrobić. Jedna z osób wywierała presję na piłkarzy i sztab, by nalegali byśmy podpisali umowę.
18:28
Kwaśniewski: Sprawdzaliśmy Alelegę i Noble Capital Partners. Nie tylko my, ale szereg osób.
18:26
Czas na pytania dziennikarzy
18:24
Michlowicz: Ta pani boi się o siebie i rodzinę
18:24
Michlowicz o siłowni: Borykamy się z problemem, bo nowy najemca został odstraszony przez działania mediów i ta osoba do nas zadzwoniła i nie chce prowadzić siłowni.
18:21
Kancelaria Bogusława Leśnodorskiego pomoze nam bezpłątnie. Prowadzimy rozmowy z dwoma potencjalnymi inwestorami.
18:20
Wisłocki: Nie będę pobierał wynagrodzenia. Nie mają jej piłkarze, więc prezes nie może tego robić. Chcemy przygotować spółkę do sprzedaży, ale musimy być pokorni.
18:17
Chętnych inwestorów nie było wielu. A jak byli, mieli interesować się ziemią TS, a ta jest dla Wisły święta.
18:16
Michlowicz: Umowa będzie elementem sporu
18:16
Według prawników umowa wygasła.
18:13
Wisłocki: Mieliśmy wątpliwości, umowa nie została podpisana w Zurychu, ale dzien wczesniej.
18:12
Wisłocki: Ly Vannę i Matsa Hartlinga sprowadził Jarosław Ostrowski.
18:10
Rafał Wisłocki, prezes TS i SA: Nie zamierzamy uciekać od odpowiedzialności. Daliśmy duże zaufanie osobom pracującym w spółce akcyjnej, ale my odpowiadamy za to się wydarzyło
18:08
15 zawodników złożyło wezwania do zapłaty, 6 jest już przeterminowanych, co oznacza, że mogą wnioskować o rozwiązanie kontraktów.
18:07
W 2018 roku pensje zarządu wyniosły 910 tysięcy złotych (nie wszystkie zostały wypłacone). Były to trzy osoby, bo w drugiej połowie roku wiceprezesem został Daniel Gołda (za Damiana Dukata).
18:06
Kwaśniewski: Na koncie spółki jest 51 tysięcy złotych
18:06
Przychody za mecz z Lechem wyniosły 700 tysięcy złotych. Koszty organizacji to 306 tysięcy zł. Bilans na plus 400 tysięcy złotych.
18:05
Kwaśniewski: Miesięczne utrzymanie drużyny 1,2 mln zł.
18:05
Kwaśniewski: Cesja z Tele-Foniką obejmuje użytkowanie bazy w Myślenicach (6 mln zł) i akcji Wisły (3,5 mln zł)
18:05
Kwaśniewski o sytuacji spółki: Dług klubu wynosi 24 mln zł, w tym 12 mln zł przeterminowanych zobowiązań. Kwota nie uwzględnia cesji, której wysokość wynosi 16,5 mln zł. W tym jest m.in. opłata za stadion, UFA.
18:02
Michlowicz: Pan Tadeusz Czerwiński (miał być prezesem) był z nami umówiony na objęcie posady, został powołany. Z niewiadomych nam rozmów między 20  22 zmienił zdanie.
18:01
Rafał Wisłocki pełniącym obowiązki prezesa TS Wisła. Prezesem Wisły Sa również Wisłocki!
17:59
Michlowicz: Jesteśmy w małej sali TS, bo to kolebka wiślackości. Nie chcieliśmy wynajmować innej sali. Od Sylwestra pracujemy non stop
17:59
Zaczynamy!
17:56
Głos zabiorą wiceprezes TS Szymon Michlowicz oraz członkowie zarządu Łukasz Kwaśniewski i Rafał Wisłocki. Ten ostatni jest typowany na nowego prezesa piłkarskiej Wisły.
17:49
Początek konferencji o godzinie 18. W sali konferencyjnej TS Wisła jest siedem kamer i kilkudziesięciu dziennikarzy. To widok z godziny 17.3016:16
Co mecenas zarzuca rządzącym Wisłą? Ujawniamy szczegóły -> KLIKNIJ
15:53
Zawiadomienie. Na świadków powołani zostali Zbigniew Boniek i osoby, które udzieliły klubowi pożyczek.15:35
– To był skok na kasę, a niektórzy ludzie udawali, że nic się nie dzieje. To była kpina z polskiego sportu. Zawiadomienie ma trzy strony, pisałem je żołnierskim językiem. Na świadka wskazałem m.in. Zbigniewa Bońka
15:33
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zostało złożone na dzienniku podawczym Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Godzinę temu zrobił to krakowski adwokat Michał Piech.

– Nie jetem reprezentantem kogoś, komu Wisła jest coś dłużna. Jestem prawnikiem i wielkim fanem sportu. Nie mogłem patrzeć na to, co się działo w Wiśle, a prokuratura mówi, że się przygląda. Przyglądać można się bardzo długo – tłumaczy Piech.
15:21
Komentarz Krzysztofa Dratwy z krakowskiej prokuratury: Na ten moment nie mamy takiego zawiadomienie, nie jest zarejestrowane w systemie, nikt nie miał go w rękach. Możliwe jednak, że jest na przykład na poczcie, ale do nas nie dotartło

@WislaKrakowSA Dzisiaj do prokuratury okręgowej w Krakowie wpłynęło oficjalne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia szeregu przestępstw przez Marzenę Sarapata i innych osób zarządzających do niedawna klubem piłkarskim Wisła Kraków SA
14:57
– Na chwilę obecną nie ujawniono w prokuraturach okręgu krakowskiego żadnych postępowań dotyczących działalności TS Wisła Kraków – powiedział nam Krzysztof Dratwa z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
14:36
Ciekawy pomysł, o ile Wisła znowu dostanie licencję
14:31
Rafał Wisłocki, który ma zostać nowym prezesem spółki, 13 marca skończy 33 lata. Pochodzi z Gorlic w Małopolsce, studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Z Wisłą związany jest od dziesięciu lat, od trzech szefuje akademii. Od 27 czerwca 2018 roku członek zarządu TS.

14:25
14:08
Po rezygnacji Marzeny Sarapaty, Wisła była bez prezesa. Co prawda Ly Vanna i Mats Hartling mianowali Adama Pietrowskiego jako pełniącego obowiązki prezesa, ale on nie pojawił się w klubie. W środę TS poinformował, że prezesem zostanie Tadeusz Czerwiński. Ten jednak zrezygnował z objęcia funkcji ze względu na stan zdrowia.
14:01
Sport.pl podał, że nowym prezesem Wisły Kraków SA ma zostać Rafał Wisłocki. To od niedawna członek zarządu TS-u, jest też dyrektorem akademii Białej Gwiazdy
13:51
Pamiętacie piłkarza Frana Veleza? Hiszpan latem odszedł z klubu. Umowa ważna do końca czerwca 2019 roku została rozwiązana za porozumieniem stron, a Wisła i zawodnik tłumaczyli, że powodem są problemy rodzinne Hiszpana. Dokładnie choroba córki, przez którą musi wrócić do ojczyzny. Piłkarz nagrał specjalny filmik, w którym mówił o powodach odejścia. Gdy kilka dni później podpisał umowę z greckim klubem, Wisła oburzyła się i zapowiedziała kroki prawne. Jak było naprawdę? Poniżej wersja Veleza. Twierdzi, że został zmuszony do nagrania video:
13:23
Spotkanie "grupy inicjatywnej", na czele której stoi Ryszard Niemiec (prezes MZPN), z prezydentem Majchrowskim może się rozpocząć dopiero po konferencji Towarzystwa Sportowego. – Chcemy usłyszeć, co powiedzą, jaka jest sytuacja – mówi nam osoba z otoczenia prezydenta.

W spotkaniu ma także wziąć udział ekspert, który ma określić czy miasto w jakikolwiek sposób może włączyć się w akcję pomocy klubowi.
13:05
Zbigniew Boniek dla Rzeczpospolitej: – Nie zdawałem sobie sprawy, że to on rządzi klubem. Tylko nie bardzo rozumiem dlaczego pozwalało na to miasto i Towarzystwo Sportowe Wisła. PZPN reagował w ramach swoich kompetencji. Sprawdzamy kluby, ale nie możemy ingerować w ich bieżącą działalność. A już na pewno związek nie jest od ratowania prywatnych biznesowych  spółek akcyjnych. Bo piłka to jest biznes. PZPN nie będzie ratował Wisły, bo ja nie chcę mieć nic wspólnego z gangsterami. Niech się sama oczyści i ratuje.

12:34
Bogusław Leśnodorski, który pomaga Wiśle: Rafał Wisłocki wygląda na osobę sensowną. Potrzebują naszego wsparcia i je dostaną. Powinniśmy jednak zacząć od uporządkowania prawa własności oraz licencji na grę w ekstraklasie. Bez tego nie przyjdzie żaden sensowny inwestor. Jeśli TS będzie chciało się bawić jak dotychczas - natychmiast zbieramy rzeczy i nie tracimy czasu – powiedział na antenie TVP Sport.

Rafał Wisłocki jest członkiem zarządu TS Wisła i szefem akademii.
12:20
Czy prokuratura zajmie się wszystkim, co ostatnio dzieje się z Wisłą? Wczoraj usłyszeliśmy, że na razie śledczy czytają doniesienia mediów.
12:03
Porozmawialiśmy z dwoma osobami, które kilka lat temu poznały Zebranowicz. Kobieta ćwiczyła wtedy w jednej z krakowskich siłowni. – Pochodzi z Krakowa, sprawiała pozytywne wrażenie – mówi nam jeden z byłych pracowników sieci siłowni. Inna osoba znająca Zebranowicz: – Była związana ze środowiskiem kibiców.
12:01
12:00
Z kobietą skontaktował się Michał Trela z Przeglądu Sportowego. Zerbranowicz powiedziała, mu że... już zrezygnowała z prowadzenia siłowni

11:55
TS poinformowało, że z dniem 1 stycznia rozwiązało umowę na najem pomieszczeń na prowadzenie siłowni z Pawłem M. ps. Misiek. Nie chciało jednak zdradzić, z kim została podpisana nowa umowa. Jak się okazało to Agata Zebranowicz, która pod koniec roku zakładała działalność gospodraczą w Krakowie.


11:19
Agent Zorana Arsenicia mówił wczoraj, że kontrakt Chorwata został rozwiązany. Więcej w rozmowie z menedżerem trzech piłkarzy Wisły.

11:00
Kolejni zawodnicy składają wnioski o zapłatę zaległości. Na taki ruch zdecydował się także kapitan Rafał Boguski. Według informacji "Sportu" 35-latek otrzymał propozycję półrocznego kontraktu w walczącym o utrzymanie Zagłębiu Sosnowiec.

10:59
Ryszard Niemiec, prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej powołał "grupę inicjatywną". W jej skład wchodzą osoby ze świata polityki, kultury, medycyny. W czwartek o godzinie 12 spotkali się we własnym gronie. W piątek mają być u prezydenta, który ich zdaniem ma narzędzia, by pomóc Wiśle.

– Spotkanie odbędzie się dziś w godzinach popołudniowych – mówi nam Monika Chylaszek, rzeczniczka Jacka Majchrowskiego.
10:52
Po informacji Wisły, że umowa sprzedaży jest nieważna, dla Dziennika Polskiego wypowiedział się pracujący z Ly Vanną i Matsem Hartlingiem Adam Pietrowski. – Mats Hartling się z tego śmieje – zaznaczył. Szwed miał wydać oświadczenie, ale w czwartek jego stanowisko nigdzie się nie pojawiło.

10:50
Leśnodorski pojechał na narty do Zakopanego. W piątek pojechali do niego przedstawiciele TS, którzy mają ostatnią szansę, by uratować klub. – Poza piłką i działem sport w Wiśle musi się zmienić wszystko. Kompletnie nowe otwarcie – inaczej nic z tego nie będzie – uważa Leśnodorski, który posiada własną kancelarię.
10:41
Już po podpisaniu umowy z Alelegą i Noble Capital Partners i po odejściu Marzeny Sarapaty ze spółki akcyjnej i TS, członkowie zarządu Towarzystwa przyznali, że "analizują umowę". Podpisany w Zurychu dokument został sporządzony tylko w jeżyku angislekim, co pozwala na różne interpretacje zapisów. Dlatego pomoc zaoferował Bogusław Leśnodorski, były współwłaściciel i prezes Legii Warszawa.

10:35
W czwartek komisja licencyjna zdecydowała o zawieszeniu klubowi licencji na występy w ekstraklasie. "Nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z władzami klubu. Nie wiemy, kto jest teraz oficjalnie właścicielem Wisły, kto zasiada na stanowisku prezesa i kto zarządza klubem" – podała KL.
comments powered by Disqus