Cracovia: Covilo złamał przepisy FIFA

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Cracovia wydała oświadczenie w sprawie Miroslava Covili. Zarzuca dotychczasowemu kapitanowi zespołu, że bez zgody klubu ustalał warunki kontraktu z FC Lugano.

Poniedziałkowe oświadczenie to efekt wydarzeń ostatnich dni. W sobotnim meczu, przegranym 1:3 ze Śląskiem Wrocław, Covilo nie wystąpił już w roli kapitana. Zapowiedział odejście z klubu. – Nie chcę pozwolić innym ludziom, by mną kręcili jak debilem – mówił w rozmowie z serwisem TerazPasy.pl.

Już wtedy Cracovia skomentowała sprawę na Twitterze, zarzucając piłkarzowi niesportowe zachowanie i wymuszanie na klubie darmowego odejścia do szwajcarskiej drużyny Lugano.

Upierał się przy odejściu za darmo

Dziś klub wydał dłuższe oświadczenie w tej sprawie. Czytamy w nim m.in., że po pierwszej informacji o chęci odejścia do innego klubu Cracovia zaoferowała Covili kolejną podwyżkę. – Mając na uwadze rolę jaką zawodnik pełnił w zespole i to, że klub chciał zatrzymać tak ważnego zawodnika dla drużyny, Prezes Cracovii Janusz Filipiak spotkał się z Miroslavem Covilo i zaproponował mu kolejną podwyżkę w ramach obowiązującego kontraktu w wysokości 2.000 euro miesięcznie plus kolejne 2.000 euro w bonusach, a także zatrudnienie w klubie po zakończeniu kariery. Zawodnik upierał się przy rozwiązaniu kontraktu i odejściu z klubu za darmo – czytamy w oświadczeniu.

Ustalali szczegóły

Równocześnie z klubem kontaktowali się przedstawiciele FC Lugano twierdząc, że zawodnik chce do nich przejść i nie chce być w Cracovii. W minioną środę w rozmowie telefonicznej dyrektor FC Lugano Giovanni Manna miał powiedzieć, że przekazał agentom Covilo, że Lugano podpisze z nim kontrakt, jak rozwiąże kontrakt z Cracovią. Dodatkowo potwierdził, że bezpośrednio rozmawiał z zawodnikiem. – Tym samym potwierdził, że Zawodnik złamał przepisy FIFA, gdyż pomimo ważnego kontraktu bez zgody Cracovii ustalał warunki kontraktu z FC Lugano – stwierdzają autorzy oświadczenia.

Następnego dnia Covilo poinformował trenera Probierza, że nie chce być dalej kapitanem Cracovii.

Jak dotąd, piłkarz nie odniósł się szerzej do tych zarzutów. Po sobotnim wpisie Cracovii na Twitterze napisał tylko, że „Klub opublikował nieprawdziwe informacje na jego temat”.

 

Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia:

Miroslav Covilo podpisał dwuletni kontrakt z Cracovią w sierpniu 2014 roku.

W kwietniu 2015 roku Covilo podpisał nowy kontrakt z Cracovią obowiązujący do czerwca 2018 roku otrzymując jednorazowo 24.000 euro oraz podwyżkę w wysokości 3.000 euro miesięcznie.

W czerwcu 2016 roku Covilo podpisał kolejny aneks do kontraktu który został przedłużony do czerwca 2020 roku za co otrzymał jednorazowo 50.000 euro.

W czerwcu 2018 roku zawodnik zgłosił do trenera i zarządu klubu, że ma bardzo dobrą ofertę z innego klubu i chce odejść z Cracovii.

W rozmowie z trenerem Probierzem Covilo powiedział, że w przypadku braku zgody na odejście z Cracovii nie będzie dalej trenował, nie pojedzie na obóz i zakończy karierę sportową.

Mając na uwadze rolę jaką zawodnik pełnił w zespole i to, że klub chciał zatrzymać tak ważnego zawodnika dla drużyny, Prezes Cracovii Janusz Filipiak spotkał się z Miroslavem Covilo i zaproponował mu kolejną podwyżkę w ramach obowiązującego kontraktu w wysokości 2.000 euro miesięcznie plus kolejne 2.000 euro w bonusach, a także zatrudnienie w klubie po zakończeniu kariery. Zawodnik upierał się przy rozwiązaniu kontraktu i odejściu z klubu za darmo.

Pomimo dążenia władz Cracovii do podpisania aneksu z podwyżkami, przedstawiciele FC Lugano w dalszym ciągu kontaktowali się z klubem twierdząc, że zawodnik chce do nich przejść i nie chce być w Cracovii.

18.07.2018 roku w rozmowie telefonicznej dyrektor FC Lugano Giovanni Manna powiedział, że przekazał agentom Covilo, że Lugano podpisze z nim kontrakt jak rozwiąże kontrakt z Cracovią. Dodatkowo potwierdził, że bezpośrednio rozmawiał z zawodnikiem. Tym samym potwierdził, że Zawodnik złamał przepisy FIFA, gdyż pomimo ważnego kontraktu bez zgody Cracovii ustalał warunki kontraktu z FC Lugano.

19.07.2018 roku Covilo poinformował trenera Probierza, że nie chce być dalej kapitanem Cracovii.

Do momentu wywiadu Miroslava Covilo po meczu ze Śląskiem Wrocław oraz wpisów w mediach społecznościowych, podających nieprawdziwą informację i istotnie naruszających wizerunek Cracovii, klub nie komentował sprawy.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne