Cracovia i Wisła rozpoczynają przygotowania. Co zmieniło się w przerwie zimowej?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W poniedziałek piłkarze Wisły Kraków i Cracovii rozpoczną przygotowania do wiosennych zmagań ekstraklasy. Zawodnicy obu drużyn wpierw trenować będą na własnych obiektach, a potem udadzą się na zagraniczne zgrupowania. Wiślacy pojadą do Turcji, a gracze Pasów do Hiszpanii.

Nowy rok, nowy trener

Wiosenne rozgrywki Wisła rozpocznie z nowym szkoleniowcem. Od minionego wtorku trenerem Białej Gwiazdy jest Francisco „Kiko” Ramirez. – Przychodząc do Wisły mam świadomość, że polska liga jest specyficzna, ale miałem ostatnio dużo czasu, który poświęciłem na analizę i uważam, że nie będzie to stanowiło problemu. Musimy znaleźć złoty środek, czyli poprawić defensywę i pokazać, że jesteśmy dobrze zorganizowaną drużyną – zapowiada nowy opiekun ekipy z Reymonta.

Początkowo zespół pod sterami Hiszpana trenować będzie w Myślenicach, gdzie 19 stycznia rozegra swój pierwszy mecz kontrolny z Rakowem Częstochowa. 22 stycznia Wisła wyleci na zgrupowanie do Turcji, podczas którego formę Białej Gwiazdy sprawdzą kolejno węgierskie Paksi (25.01), MSK Żylina (28.01) i Steaua Bukareszt (31.01). Po powrocie do Polski wiślaków czeka jeszcze jeden sprawdzian. 4 lutego zagrają z Zagłębiem Sosnowiec.

Ruchy transferowe

Wisła zapowiada transfery. – Naszą ideą jest posiadanie dwóch zawodników na każdą pozycję. Chodzi o to, aby wprowadzić zdrową rywalizację. Niektóre z tych funkcji będą obsadzone młodymi zawodnikami, inne nieco bardziej doświadczonymi – mówił na spotkaniu z dziennikarzami Manuel Junco, wiceprezes ds. sportowych. Na ten moment pewne jest, że szeregi Białej Gwiazdy zasili, ale dopiero od lipca Chorwat Zoran Arsenicia. – Zoran to zawodnik, który posiada spory potencjał i musi go wykorzystać. Mamy nadzieję, że pojawi się tutaj na początku lata, ale jeśli będzie możliwość sprowadzenia go w zimie, to zrobimy wszystko, by przyszedł już teraz – dodał działacz Wisły.

Sporym osłabieniem krakowskiego klubu jest odejście Richarda Guzmicsa. Węgier, który do Krakowa trafił w 2014 roku i w barwach Wisły rozegrał 68 spotkań, wiosną grać będzie w chińskim Yanbian Funde F.C. W jego miejsca lada dzień do drużyny ma jednak dołączyć Hiszpan Ivan Gonzalez.

Hiszpański akcent

Cracovia symbolicznie przygotowania do wiosennych zmagań ekstraklasy rozpoczęła Treningiem Noworocznym. Wówczas naprzeciw siebie przy Kałuży stanęły pierwsza i druga drużyna. Lepsi okazali się ci, którzy na co dzień grają w najwyższej klasie rozgrywkowej. Worek z bramkami rozwiązał Hubert Adamczyk, a tuż po nim na listę strzelców wpisali się Krzysztof Piątek, Patryk Serafin, Mateusz Cetnarski i Damian Dąbrowski.

Poważne przygotowania Cracovia rozpoczyna 9 stycznia. Trening na własnych obiektach potrwa do 20 stycznia, a potem zespół uda się na dwutygodniowe zgrupowanie do hiszpańskiej miejscowości San Pedro del Pinatar obok Alicante. – W poniedziałek spotykamy się wszyscy na pierwszym treningu, z kolei na wtorek i środę mamy zaplanowane testy - wydolnościowe, szybkościowe i siłowe. W następne dni postaramy się trenować dwa razy dziennie, raz na boisku i raz na siłowni lub boisku przykrytym balonem. W sobotę chcielibyśmy zakończyć pierwszy mikrocykl grą kontrolną na sztucznym boisku Garbarni  – mówił klubowym mediom trener Pasów. Lista pozostałych sparingpartnerów Cracovii jest jeszcze na etapie ustaleń.

Pierwsze koty za płoty

Zespół Pasów ma za sobą już pierwszy ruch transferowy. Drużynę trenera Jacka Zielińskiego zasilił młodzieżowy reprezentant Słowacji Jaroslav Mihalik. Słowak dołączył do Cracovii na zasadzie wypożyczenia do końca sezonu 2016/17 z opcją pierwokupu. – Charakterystyka Jaroslava bardzo nam pasuje,  ponieważ może on grać zarówno na prawym, jak i lewym skrzydle. Można powiedzieć, że ściągamy zawodnika na konkretną pozycję – tłumaczył klubowym mediom szkoleniowiec ekipy z ulicy Kałuży.

Na ekstraklasowe boiska gracze Wisły i Cracovii powrócą już w lutym. 10 lutego zespół Pasów pojedzie do Chorzowa, a dzień później Biała Gwiazda na własnym stadionie podejmie Koronę Kielce. Początek obu spotkań zaplanowano na godz. 18.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne