Cracovia Maraton to również święto rolkarzy. Lubinianin czuje się u nas jak u siebie

Wojciech Baran fot. Michał Klag/Archiwum ZIS

21 kwietnia Wojciech Baran po raz siódmy wystartuje w Cracovia Maraton na Rolkach. Znów będzie jednym z faworytów, bo na trasie wokół Błoń triumfował już czterokrotnie.

Tegoroczny weekend maratoński w Krakowie odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia. Pierwszym aktem dwudniowego święta będzie 13. Cracovia Maraton na Rolkach. Zawodnicy wystartują o godzinie 9.00 z deptaku przy al. 3 Maja i dwunastokrotnie okrążą Błonia. Na pokonanie 42 km i 195 m będą mieć maksymalnie trzy godziny. Najlepsi przekraczają linię mety po około 75 minutach.

Rywalizacja rolkarzy jest bardzo efektowna. Ich średnia prędkość na trasie to 35 km/h, ale rozpędzają się nawet do 50 km/h. By mieć szansę na wygraną, muszą zbierać się w grupach, w których co jakiś czas następuje zmiana lidera. W tak zwanym pociągu jadą szybciej, osłaniają się przed wiatrem. Taki styl jazdy wymaga od nich olbrzymiej koncentracji, bo jeden mały błąd może zakończyć się upadkiem i przekreślić szansę na dobry wynik.

Ostatni wyścig pod Wawelem zdominowali nasi południowi sąsiedzi. Teraz tak łatwo mieć nie będą, bo nieobecni przed rokiem Bartosz Chojnacki i Wojciech Baran wracają do Krakowa i mają chrapkę na kolejny sukces.

Świetne wspomnienia z Krakowa

Pochodzący z Lubina Baran królewski gród zna jak własną kieszeń, bo studiował na Akademii Wychowania Fizycznego i Uniwersytecie Jagiellońskim.

– Wywodzę się z łyżwiarstwa szybkiego. W lecie głównym środkiem przygotowań do sezonu zimowego jest jazda na rolkach. Bardzo polubiłem ten rodzaj treningu, więc odezwałem się do Bartka Chojnackiego i dołączyłem do jego drużyny „Media Creation-Mapei-Bladeville”. Tak zaczęły się moje starty w maratonach i innych imprezach na rolkach – wspomina Baran.

Cracovia Maraton na Rolkach jest jedną z jego ulubionych imprez. – Świetnie znam Błonia, a krakowski maraton traktuję jak wyścig u siebie. Nic dziwnego, bo mam z nim bardzo dobre wspomnienia: na sześć startów cztery zakończyłem wygraną – podkreśla.

Szczególne było zwycięstwo z 2014 roku. Przyjaciele Baran i Chojnacki minęli linię mety ramię w ramię, unosząc ręce do góry. Uzyskali ten sam czas, ale fotokomórka jako zwycięzcą wskazała Barana.

Trwają zapisy

Zapisy do 13. Cracovia Maraton na Rolkach trwają na stronie internetowej organizatora do 13 kwietnia (opłata startowa 30 złotych). Jeżeli będą wolne miejsca, zgłosić będzie się można także w biurze zawodów 19 i 20 kwietnia (opłata 80 złotych).

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, organizator imprezy, ustanowił limit startujących – 500 zawodników. W rywalizacji mogą wziąć udział osoby, które do 21 kwietnia 2018 roku ukończą 16 lat. Niepełnoletni muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne