Cracovia Maraton ulubionym biegiem obcokrajowców

Cosmas Mutuku Kyeva, zwycięzca 15. Cracovia Maraton fot. Archiwum ZIS w Krakowie

Tylko miesiąc pozostał do 16. PZU Cracovia Maratonu. Nasz najważniejszy bieg znów notuje przyrost frekwencji. Więcej będzie również obcokrajowców, którzy w Polsce najchętniej startują pod Wawelem i w Warszawie.

Trwają ostatnie przygotowania biegaczy i organizatorów. 16. PZU Cracovia Maraton wystartuje już 30 kwietnia z Rynku Głównego w Krakowie. Na miesiąc przed imprezą organizatorzy przyjęli 6850 zgłoszeń, a 5720 osób opłaciło już swój start. Zarząd Infrastruktury Sportowej liczy na kolejny rekord. Przed rokiem 42 kilometry i 195 metrów przebiegły 5552 osoby. Wszystko wskazuje więc, że w tym roku będzie można mówić o kolejnym sukcesie.

–  Liczymy na wielu gości z innych państw, w naszych biegach startowali już zawodnicy z 55 krajów – mówił nam miesiąc temu Krzysztof Kowal. Zawodnicy spoza Polski nie zawiedli dyrektora ZIS, bo w dużej liczbie pojawią się na starcie krakowskiego maratonu.

Dobre liczby

Agnieszka Biernat z Działu Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych ZIS w ubiegłym tygodniu poinformowała krakowskich radnych z komisji sportu, że w biegu weźmie udział około 600 obcokrajowców. – Będą stanowić około dziewięć procent startujących. To dobry wynik. W ubiegłym roku minimalnie lepsze były dwa biegi z Warszawy, w tym Orlen Warsaw Maraton, który ma nieporównywalnie większy budżet od naszego maratonu – mówiła Biernat.

Z danych Polskiego Stowarzyszenia Biegów wynika, że w 2016 roku w Cracovia Maraton wzięło udział 485 obcokrajowcow, ponad 120 więcej niż rok wcześniej. Liczby przekazane przez ZIS są jeszcze lepsze. "W 15. PZU Cracovia Maraton uczestniczyło aż 530 zawodników z zagranicy, a 494 z nich udało się ukończyć zmagania z królewskim dystansem" – czytamy na stronie miejskiej jednostki.

– Nie dziwi mnie zainteresowanie biegaczy z innych państw naszym głównym biegiem. Mogą pokonać trasę z ładnymi widokami i przy okazji zwiedzić miasto znane w Europie i na świecie – uważa Ilja Markow, były zawodnik, obecnie trener biegania.


Źródło: dulnikbiega.pl, dane PSB

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne