Cracovia Maraton w listopadzie. Będzie problem z elitą

W tym roku będzie trudniej o udział najlepszych biegaczy fot. Paulina Kozieł/LoveKraków.pl

Z 26 kwietnia na 8 listopada został przełożony 19. PZU Cracovia Maraton. – Będziemy mieli problem, by spełnić wymagania dotyczące udziału najlepszych zawodników – nie kryje Dariusz Kaczmarski, trener biegania, który pomaga w organizacji imprezy.

Krakowski maraton dotąd miał stałe miejsce w kalendarzu wiosennych imprez – tysiące biegaczy zjeżdżało się do stolicy Małopolski w kwietniu lub maju. W tym roku mieli rywalizować w ostatni weekend kwietnia, jednak epidemia koronawirusa zmusiła organizatorów do przesunięcia imprezy na 7 i 8 listopada.

Przymkną oko?

Mini Mini Cracovia Maraton dla dzieci wyjątkowo zaplanowany został na 19 września i będzie częścią 5. Krakowskiego Forum Sportu. 7 listopada odbędą się Cracovia Maraton na Rolkach, Mini Cracovia Maraton i Bieg Nocny. Dzień później na trasę wyruszą maratończycy i zawodnicy pokonujący na sam dystans na wózkach.

Pod koniec lutego Światowa Lekkoatletyka przyznała krakowskiemu biegowi – jako jedynemu w Polsce na ten rok – certyfikat World Athletics Silver Label Road Races. Srebrna odznaka to nie tylko powód do dumy, ale sztywne zasady do spełnienia.

Jednym z wymogów jest zapewnienie elity biegaczy – co najmniej pięciu mężczyzn i pięciu kobiet – reprezentującej odpowiedni poziom sportowy. O ich przyciągnięcie do Krakowa nie będzie łatwo.

– Nie ma co ukrywać, że będzie bardzo duży problem z elitą. Sytuacja zmusiła organizatorów do przesuwania biegów na jesień. Cracovia Maraton się rozwija, ale będzie w tym czasie duża konkurencja i najlepsi będą mieli w czym wybierać – mówi Dariusz Kaczmarski, trener AZS AWF Kraków Masters, odpowiedzialny za elitę 19. PZU Cracovia Maraton.

Kaczmarski ma nadzieję, że Światowa Lekkoatletyka zrozumie, z czego mogą wynikać problemy, i nieco poluzuje zasady dla organizatorów.

Zwrot opłat

Cracovia Maraton dotąd rozpoczynał Królewską Triadę Biegową. W tym roku będzie ją kończył. 14. Bieg Trzech Kopców planowany jest na 4 października, a Cracovia Półmaraton Królewski – dwa tygodnie później.

Do startu w maratonie zapisało się ponad pięć tysięcy osób. Niedługo ponownie ma ruszyć rejestracja zawodników. Z uczestnictwa w biegu głównym i imprezach towarzyszących można zrezygnować do końca maja. Opłata startowa zostanie zwrócona po wysłaniu e-maila na adres zapisy@zis.krakow.pl. W tytule należy napisać „Zwrot opłaty startowej za… (nazwa imprezy)”, a w treści imię i nazwisko uczestnika, numer startowy i adres e-mail podany przy rejestracji.

„Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość w oczekiwaniu na zwrot opłat” – informuje Zarząd Infrastruktury Sportowej.

12 miesięcy więcej

Miejska jednostka odpowiada także za projekt Korona Maratonów Polskich. Tytuł zostaje przyznawany osobie, która w ciągu 24 miesięcy ukończy pięć polskich maratonów w Krakowie, Dębnie, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu. Po przełożeniu imprez wiosennych na jesień czas został wydłużony do 36 miesięcy. Dotyczy to osób, które starania o Koronę Maratonów Polskich rozpoczęły w 2018 i 2019 roku.


comments powered by Disqus