Cracovia została wiceliderem po pokonaniu mistrza Polski

Michał Rakoczy, 17-letni pomocnik Pasów, strzelił gola na 2:0 fot. KP

Rok temu o tej porze po ośmiu kolejkach Pasy miały trzy punkty i były bez wygranej. W poniedziałek zwyciężyły po raz piąty w tym sezonie. Po pokonaniu 2:0 Piasta Gliwice awansowały na drugie miejsce w tabeli.

Lewy obrońca Michal Siplak wrócił do wyjściowego składu Pasów po sześciu tygodniach przerwy spowodowanej kontuzją. Już w pierwszej połowie pokazał, że gwarantuje nie tylko solidną grę w defensywie, ale i dobre dośrodkowania w pole karne rywala. Po pierwszym dobrym dograniu Rafael Lopes dobrze wyszedł do strzału głową, ale słabo grającego Piasta uratował słupek. W 41. minucie piłka już wpadła do bramki. Po kapitalnej wrzutce Słowaka do bramki skierował ją obrońca gości – Tomas Huk.

Najgorszy z możliwych powrót Rymaniaka

Gospodarze grali już wtedy prawie pół godziny w przewadze. Z boiska wyleciał Bartosz Rymaniak, były zawodnik Pasów, który kopiąc piłkę zaatakował także głowę Ołeksija Dytiatjewa. Sędzia pokazał Rymaniakowi żółtą kartkę, ale po skorzystaniu z pomocy VAR-u, zmienił decyzję i ukarał go bezpośrednią czerwoną. 30-latek szybko wrócił więc do szatni, a opatrywany przez kilka minut Dytiatjew na boisko.

Gol 17-latka

Cracovia powinna podwyższyć tuż przed przerwą. Frantisek Plach miał ręce pełne roboty, między innymi po uderzeniu debiutującego w wyjściowym składzie 17-letniego Michała Rakoczego. Słowackiego bramkarza wspomogła także poprzeczka i Lopes, który spudłował po świetnym dograniu Mateusza Wdowiaka.

To, co Pasom nie udało się do przerwy, idealnie wyszło po zmianie stron. Dośrodkowanie Wdowiaka na gola zamienił Rakoczy, który w roli młodzieżowca zastąpił nieobecnego w kadrze Sylwestra Lusiusza. Bramka pomocnika urodzonego w Jaśle była pierwszą strzeloną dla krakowian przez Polaka.

Do końca września Cracovię czeka seria trudnych meczów. W niedzielę podejmie Legię, a w środę w Pucharze Polski zagra na swoim stadionie z Jagiellonią. 29 września uda się na drugą stronę Błoń, na derbowe starcie z Wisłą.

Cracovia – Piast Gliwice 2:0 (1:0)

Brami: Huk (41., samobójcza), Rakoczy (47.).

Cracovia: Pesković – Rapa, Dytiatjew, Datković, Siplak (85. Pestka) – Gol, Dimun – Wdowiak (79. Vestenicky), Rakoczy (54. Strózik), Hanca – Lopes.

Piast: Plach – Rymaniak, Korun, Huk, Malarczyk, Kirkeskov– Milewski (78. Borkała), Sokołowski (46. Jodłowiec), Hateley – Parzyszek (62. Tuszyński), Felix.

Żółte kartki: Gol, Dytiatjew, Datković, Siplak – Korun, Huk.

Czerwona kartka: Rymaniak (12, niebezpieczne zagranie).