Czas na zmianę priorytetów? Zbierają podpisy w sprawie rezygnacji z organizacji igrzysk

Prezydent odpisuje porozumienie w sprawie remontu akademików w związku z organizacją igrzysk fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W 2023 roku Kraków ma być jednym z małopolskich miast-gospodarzy III Igrzysk Europejskich. Stowarzyszenie Miasto Wspólne zbiera podpisy pod apelem do prezydenta. Chce, by Kraków zrezygnował z organizacji imprezy.

Tomasz Leśniak ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne zwraca uwagę, że decyzja o udziale Krakowa w projekcie została podjęta bez udziału mieszkańców. Nasze miasto już raz chciało organizować igrzyska, ale zimowe w 2022 roku. Trwały przygotowania, jednak kandydatura została wycofana po referendum, w którym przeciwko organizacji imprezy opowiedziało się prawie 70 procent głosujących.

Zmiana priorytetów

„Panie prezydencie, proszę wykorzystać obecny kryzys do zmiany priorytetów w polityce miejskiej Krakowa. Nasza przyszłość zależy od sprawnych, ogólnodostępnych usług publicznych, a nie jednorazowych, kosztownych imprez, z których większość zysków zgarniają komitety olimpijskie i kilka międzynarodowych korporacji” – pisze Stowarzyszenie Miasto Wspólne, które zbiera podpisy pod apelem do Jacka Majchrowskiego.

Brak nowych decyzji

Pomysł organizacji w Małopolsce III Igrzysk Europejskich wyszedł ze strony partii rządzącej. Gdy w Polsce trwała już epidemia koronawirusa, zapytaliśmy urząd marszałkowski o przygotowania do imprezy. Michał Drewnicki, rzecznik urzędu, poinformował, że wszystko idzie zgodnie z planem.

– 13 marca marszałek Witold Kozłowski i wicemarszałek Tomasz Urynowicz uczestniczyli w długiej wideokonferencji z przedstawcielami Polskiego Komitetu Olimpijskiego – powiedział.

O możliwość rezygnacji zapytaliśmy niedawno prezydenta Jacka Majchrowskiego. Odparł, że na razie plany się nie zmieniają, bo mowa o wydarzeniu zaplanowanym dopiero na 2023 rok, i Kraków czeka na reakcje rządu.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne