Czy krakowski żużel odżyje?

Tor żużlowy w Krakowie fot. LoveKraków.pl

Towarzystwo Żużlowe Wanda Krakowskie Smoki od sezonu 2021 chce wystawić drużynę w ligowych rozgrywkach. Na razie postanowiło zbadać opinie mieszkańców Krakowa i krakowskich kibiców żużla. Musiało się też zmierzyć z niepochlebnymi opiniami o prezesie.

Speedway Wanda Kraków poszła na dno. Od dłuższego czasu tonęła w długach, a ostatni sezon był już dogorywaniem i wystawianiem się na pośmiewisko. Drużyna składająca się głównie z niedoświadczonych juniorów cudem dokończyła rozgrywki w II lidze, gdzie przegrywała wysoko mecz za meczem. Klub nie ubiegał się o licencję na sezon 2020, a prezes Paweł Sadzikowski zapadł się pod ziemię.

Na głównej stronie serwisu internetowego wyświetla się teledysk... „Dziś jest mecz". Konto na Facebooku ostatni raz było aktualizowane w listopadzie. Dwa ostatnie wpisy dotyczyły śmierci Stanisława Zelka (kibica i fotografa) i Edwarda Kozioła (zawodnika i działacza).

Reaktywacja?

Żużel ma pod Wawelem spore grono entuzjastów, którzy liczą, że niedługo na torze przy ulicy Odmogile w Bieńczycach ponownie usłyszą ryk silników. Nadzieję na odrodzenie czarnego sportu daje powołane na początku roku Towarzystwo Żużlowe Wanda Krakowskie Smoki, które zapowiada budowę nowej drużyny. Od niedawna działa strona internetowa klubu. W planach na najbliższe miesiące jest między innymi szukanie partnerów i zorganizowanie turnieju towarzyskiego. Liga miałaby powrócić pod Wawel od 2021 roku.

Na czele stowarzyszenia stoi Marcin Kromoliński. Portal WP Sportowe Fakty opublikował na jego temat bardzo krytyczny artykuł z opiniami – głównie anonimowymi – przedstawicieli środowiska żużlowego w Polsce. Padają w nim zarzuty między innymi o niewywiązywanie się z płatności. 

Klub, w którego działalność zaangażował się także Damian Juszczyk, były rzecznik prasowy Wisły Kraków, uznał publikację za atak i przedstawił stanowisko.

Badają oczekiwania krakowian

1 kwietnia Wanda Krakowskie Smoki we współpracy z firmą Sport Analitycs rozpoczęła badanie opinii. Do wypełnienia ankiety zachęca kibiców żużla i osoby, które dotąd interesowały się nim sporadycznie lub nie miały styczności. Odpowiedzi mają pomóc w przygotowaniu oferty dla fanów „nowej Wandy” i szukaniu nowych sympatyków. Po ustaniu epidemii koronawirusa opinie mają być zbierane także na ulicach Krakowa.

– Mamy wieloletnią praktykę w prowadzeniu tego typu badań. To współcześnie jeden z pierwszych kroków dla każdej profesjonalnej organizacji sportowej. Narzędzie przydatne później podczas rozmów z partnerami biznesowymi i jako nieodłączna część rzetelnej oferty sponsorskiej – mówi Paweł Chmielowski ze Sport Analytics.

Do udziału w badaniu, które zakończy się 10 kwietnia, zachęca konkurs z nagrodami. Można wygrać między innymi skok ze spadochronem. 

– Zdanie kibiców jest dla nas kluczowe, bo to dla nich tworzymy od podstaw Wandę Krakowskie Smoki. Doświadczenie firmy Sport Analytics pozwoli nam na najwyższą jakość zarówno prowadzonych badań, jak i analizy i optymalnego wyciągania wniosków. Gorąco zachęcamy wszystkich do wypełnienia ankiety – przyszłość żużla pod Wawelem jest w waszych rękach! – apeluje prezes Kromoliński.

comments powered by Disqus