Dach nowego basenu czeka na norweski łupek [ZDJĘCIA, VIDEO]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl ; video: Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

Trwa pierwszy etap budowy nowego centrum rekreacyjno-sportowego przy ulicy Eisenberga (Grzegórzki). – Pierwsze okna chcemy zacząć montować w pierwszej połowie marca – informuje Zbigniew Marcisz, inspektor nadzoru.

Prace na terenie dawnych basenów „Polfy” trwają piętnasty miesiąc. Pierwszy etap o wartości prawie 56 milionów złotych ma się zakończyć wiosną przyszłego roku. Latem przedstawiciel Zarządu Infrastruktury Sportowej mówił nam, że do końca grudnia dwa budynki mają być zamknięte w stanie surowym i posiadać wszystkie przyłącza.

Z najnowszych informacji wynika, że realizacja inwestycji jest nieco opóźniona.  – Skończyliśmy roboty żelbetowe hali basenowej i budynku fitness. Gotowa jest konstrukcja więźby dachowej i przygotowane pokrycie. Wszystko jest gotowe pod położenie łupka norweskiego na dachu – mówi Zbigniew Marcisz z ZIS-u.

Niedługo ma się rozpocząć podłączanie sieci ciepłowniczej, będą także kontynuowane prace kanalizacyjne. Zakontraktowany jest wykonawca stolarki aluminiowej zewnętrznej i wewnętrznej.  – Pierwsze okna chcemy zacząć montować w pierwszej połowie marca – zapowiada Marcisz. Dodaje, że wszyscy pozostali podwykonawcy mają zostać zakontraktowani do końca lutego.

Basen żywiołów

Projektanci wzorowali się na wiejskiej stodole i Onsenie, japońskim kąpielisku geotermalnym. Wnętrze i elewacje zostaną wykonane z kamienia, drewna i żelaza, naturalnych materiałów charakterystycznych dla architektury japońskiej i reprezentujących żywioły.

Obecnie są budowane dwa budynki o łącznej długości 137 metrów. Na parterze pierwszego znajdą się m.in. dwie niecki basenowe (25x16 m i 16x5 m), brodzik dla dzieci i wanna z hydromasażem oraz foyer, kasa, szatnie, sanitariaty i sklep.

Piętro zostanie zaadaptowane na strefę wellness z łaźnią turecką (hammam), grotą solną, czterema saunami (parowa, ziołowa i dwie fińskie), ścieżką sensoryczną i strefą wypoczynku. Znajdzie się tam także recepcja, gabinet kosmetyczny, szatnie i biuro.

Drugi z budynków będzie miał trzy kondygnacje naziemne. Na dole znajdzie się otwarty parking, wyżej siłownia i sale fitness, a na samej górze poddasze użytkowe.

Wodne realizacje i plany

W ubiegłym roku miasto otworzyło dwie pływalnie. Przed wakacjami zaczął funkcjonować obiekt przy szkole na ulicy Strąkowej (Ruczaj), a pod koniec roku Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji Na Kozłówce (Bieżanów-Prokocim). W 2020 będą kontynuowane prace przy szkołach na os. 2 Pułku Lotniczego w Czyżynach (finansowanie w tym roku 11,5 mln zł) i al. Kijowskiej 8 w Krowodrzy. Z basenów powinniśmy korzystać za około rok.

W budżecie miasta są także drobne kwoty na przygotowanie inwestycji basenu olimpijskiego (50-metrowego) przy Zespole Szkół Łączności w Dębnikach i 25-metrowych pływalni na os. Bohaterów Września (Mistrzejowice, SP nr 144), a także na terenie Klubu Sportowego Clepardia (Prądnik Biały). Zmodernizowane ma zostać również działające tam kąpielisko otwarte.