Daj Cracovii prowadzić, jesteś w tarapatach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Gdy zespół Michała Probierza wychodzi na prowadzenie, to dla większości rywali znak, że punktów będą musieli szukać w kolejnych spotkaniach.

W niedzielę Pasy odniosły dziesiąte zwycięstwo w sezonie. Na tym etapie rozgrywek lepsza od krakowian jest tylko Legia Warszawa, która po swojej myśli kończyła 11 meczów.

Skoro w ostatniej kolejce piłkarze Cracovii cieszyli się z trzech punktów przed własną publicznością, tradycyjnie objęli prowadzenie. Żaden z przeciwników, który pierwszy dopuścił do straty bramki w Krakowie, nie zdobył tu punktów. Pełną pulę przy ulicy Kałuży zgarnęły tylko drużyny Łódzkiego Klubu Sportowego i Legii Warszawa, którym udało się prowadzić 2:0. Jednobramkowa przewaga Górnika Zabrze ostatecznie dała mu tylko remis.

Jak Jagiellonia Probierza

Podopieczni Michała Probierza wygrali 10 z 11 meczów, w których prowadzili. Potknęli się tylko w Białymstoku. Cracovii trudno wyrwać z garści punkty, po które pierwsza wyciągnęła rękę.

W tym miejscu nasuwa się analogia do Jagiellonii z sezonu 2016/2017, którą Probierz doprowadził do największego sukcesu w historii, czyli wicemistrzostwa Polski. Wówczas zespół z Podlasia przegrał tylko jedno z 22 meczów, w których był krok przed rywalem.

Budowanie stabilnego zespołu

Probierz powoli buduje drużynę, która ma być „stabilna na lata”. W pierwszym sezonie pod Wawelem klub zajął dziewiąte miejsce. Nie potrafił utrzymać prowadzenia w 10 z 13 gier. Rok później, gdy znalazł się tuż za podium, wszystkie 17 meczów, w których udało mu się prowadzić, skończył z kompletem punktów.

Z obecną Cracovią wygrywasz tylko wtedy, gdy uda ci się ją zaskoczyć szybciej, niż ona zrobi to z tobą. Z sześciu ligowych spotkań, w których pierwsza traciła bramkę, uzbierała tylko dwa punkty. O bramkę przeciwko Pasom trzeba się jednak bardzo postarać lub liczyć na błędy indywidualne, które popełnia bardzo rzadko. Pasy tracą zaledwie 0,83 bramki na mecz. W tym elemencie minimalnie lepsza jest tylko Pogoń Szczecin.


comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne