Drugie podejście do basenu olimpijskiego w Dębnikach [WIZUALIZACJE]

fot. ZIS

Zarząd Infrastruktury Sportowej ogłosił drugi przetarg na opracowanie projektu basenu 50-metrowego przy Zespole Szkół Łączności przy ul. Monte Cassino. Pierwszy został unieważniony z powodu zbyt wysokich cen ofert.

W budżecie na ten rok zostało na ten cel przewidziane 800 tysięcy złotych. Oprócz przygotowania dokumentacji, miejska jednostka chce w tym roku uzyskać również pozwolenie na budowę. Prace miałyby ruszyć w 2019 roku, a ich łączny koszt jest szacowany na około 120 milionów złotych. Możliwe, że uda się pozyskać środki zewnętrzne.

Do pierwszego przetargu zgłosiły się cztery firmy. Dwie oferty zostały odrzucone, a pozostałe przewyższały kwotę, jaką ZIS chce przeznaczyć na to zadanie. Termin składania ofert w nowym przetargu mija 18 kwietnia.

Połączony z internatem

Pierwszy w mieście basen o wymiarach olimpijskich ma powstać na miejskiej działce za Zespołem Szkół Łączności, gdzie obecnie znajduje się m.in. boisko trawiaste i rosną drzewa, które trzeba będzie usunąć. Główny wjazd powstanie od strony ul. Nowaczyńskiego. Przed wejściem głównym wybudowany zostanie plac z zieleńcami.

Obiekt będzie się składał z trzech kondygnacji. W piwnicy znajdzie się parking podziemny na 60 samochodów osobowych, podbasenie i pomieszczenia techniczne. Na parterze planowane są dwie niecki basenowe. Na głównej, o wymiarach 50 na 26 metrów i posiadającej trójstrefowe ruchome dno, będą mogły być rozgrywane zawody rangi międzynarodowej. Przy niej znajdzie się trybuna na 850 widzów. Drugi basen rozgrzewkowy będzie miał wymiary 25 na 16 metrów.

Na pierwszym piętrze znajdzie się część sportowa z salami do ćwiczeń, administracja i bufet. Powstanie tam łącznik z internatem i sale dydaktyczne oraz kuchnia i jadalnia dla mieszkańców internatu, która zastąpi obecny budynek, który zostanie wyburzony na potrzebny powstania nowego obiektu.

Basenowa ofensywa

– Budowa obiektów sportowych to nasze oczko w głowie – mówił niedawno prezydent Jacek Majchrowski. Obecnie w Krakowie trwa basenowa ofensywa. Trwają prace przy budowie trzech pływalni na os. Na Kozłówce oraz przy szkołach na ul. Strąkowej i  os. 2 Pułku Lotniczego. ZIS szuka też wykonawcy inwestycji na terenach po dawnych basenach Polfy, gdzie znajdzie się m.in. jeden kryty basen.

Inwestycja oczekiwana od lat

Środowiska sportowe i akademickie od lat upominały się o olimpijski basen w drugim największym mieście w Polsce. Kilka lat temu powstały koncepcje, by taki obiekt zbudować na kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego lub na terenach Klubu Sportowego Korona, ale z planów nic nie wyszło.

 

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus