Duże zmiany przy Reymonta. Wisła zatrudni cztery nowe osoby

Dawid Błaszczykowski i Adrian Gula fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Czuję, że podjąłem dobrą decyzję. Wierzę w ten projekt, chcę spełnić marzenie o sukcesie – mówi Adrian Gula, nowy trener Wisły Kraków.

46-letni Słowak z polską ligą był łączony wiele razy. Niewiele brakowało, by przejął Lecha Poznań, rozmawiał także z Legią Warszawa, gdy klubem kierowali Bogusław Leśnodorski, Dariusz Mioduski i Maciej Wandzel. W ostatnim czasie byłym trenerem AS Trenczyn, MSK Żylina i Viktorii Pilzno interesowała się także Jagiellonia Białystok. Prezes Wisły Dawid Błaszczykowski zdradził w czasie prezentacji, że Gula był numerem jeden z trzech kandydatów, których zatrudnienie rozważał klub. Rozmowy trwały trzy tygodnie.

Ofensywny styl

– Nie byliśmy zadowoleni z miejsca, które zajęliśmy w poprzednim sezonie. W aspekcie sportowym mamy wiele do poprawy. Wzmocniliśmy dział sportu, mamy dyrektora sportowego [został nim Tomas Pasieczny]. Mieliśmy więcej czasu na sprawdzenie historii trenera, dowiedzieliśmy się jakim jest człowiekiem – mówił prezes Białej Gwiazdy.

Dla krakowian przy wyborze szkoleniowca był preferowana przez niego ofensywna gra krótkimi podaniami, stawianie na młodzież i rozwój indywidualny zawodników. Z Gulą klub ma wrócić do gry o europejskie puchary w perspektywie dwóch, trzech lat.

– Rozmawialiśmy o krakowskiej piłce i chciałbym iść w tę stronę. Zobaczycie, jak będziemy grali, nie chcę wszystkiego zdradzać. Chcę, by zawodnicy byli aktywni z piłką przy nodze i bez niej – mówił szkoleniowiec, który w czasie konferencji mówił w ojczystym języku, ale szybko powinien nauczyć się polskiego.

Przebudowa sztabu

Razem z Gulą do Wisły przyjdzie trzech współpracowników, którzy zostali razem z nim zwolnieni z Viktorii Pilzno: asystent trenera Marian Zimen, analityk Ladislav Kubalik i trener przygotowania fizycznego Martin Kojnok.

– W sztabie pozostanie trener bramkarzy Maciej Kowal, analityk Dominik Dyduła i asystent szkoleniowca Kazimierz Kmiecik – potwierdził Błaszczykowski.

W wyborze nowego szkoleniowca brał udział Jakub Błaszczykowski, który z jednej strony jest współwłaścicielem klubu i członkiem rady nadzorczej, a z drugiej - aktywnym zawodnikiem i kapitanem.

– Na pewnym etapie doszło do rozmowy, o którą poprosił trener – powiedział prezes Wisły.

Tydzień urlopów

Piłkarze Wisły przebywają na urlopach. Do Krakowa wrócą 16 czerwca i zostaną przebadani pod kątem koronawirusa. Dzień później zaplanowano pierwsze zajęcia na boisku w Myślenicach. Między 7 a 14 lipca drużyna wyjedzie na obóz do Arłamowa. Pierwszy mecz o punkty rozegra pod koniec lipca, start ekstraklasy zaplamowany jest na przedostatni weekend miesiąca.