Dwa dni biegowego święta w Krakowie. Przedstawiamy program weekendu maratońskiego

fot. Justyna Kamińska/LoveKraków.pl / Archiwum ZIS w Krakowie

Już 21 i 22 kwietnia Kraków stanie się biegową stolicą Polski. Głównym punktem programu jest niedzielny 17. PZU Cracovia Maraton. Co jeszcze będzie się działo pod Wawelem w czwarty weekend kwietnia?

Pełny dystans na rolkach

Pierwszym aktem będzie 13. Cracovia Maraton na Rolkach. Zawodnicy wystartują o godzinie 9.00 z deptaku przy al. 3 Maja i dwunastokrotnie okrążą Błonia. Na pokonanie 42 km i 195 m będą mieć maksymalnie trzy godziny.

Limit startujących to 500 zawodników. W rywalizacji mogą wziąć udział osoby, które do 21 kwietnia 2018 roku ukończą 16 lat. Niepełnoletni muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.

Zapisy trwają na stronie internetowej organizatora do 13 kwietnia (opłata startowa 30 złotych). Jeżeli będą wolne miejsca, zgłosić będzie się można także w biurze zawodów 19 i 20 kwietnia (opłata 80 złotych).

Poprzednią edycję Cracovia Maraton na Rolkach zdominowali nasi południowi sąsiedzi. Wśród mężczyzn najlepszy był Słowak Lukas Benedik, a w kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Czeszka Urszula Waszutova. Benedik wykorzystał nieobecność bezkonkurencyjnych w poprzednich latach Wojciecha Barana i Bartosza Chojnackiego. W tym roku podium znów może być polskie, bo obaj zgłosili się już do rywalizacji.

Ku pamięci Piotra Gładkiego

Również w sobotę po raz 13. zorganizowany zostanie Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego. To pierwszy i jedyny Polak, który wygrał Cracovia Maraton. Dwa tygodnie po sukcesie w 2005 roku zginął w wypadku samochodowym. Rok później odbyła się pierwsza edycja biegu jego imienia.

Trasa 4,2 km zostanie poprowadzona wokół Błoń. Start nastąpi o godzinie 14.00, a 1/10 dystansu maratońskiego trzeba pokonać w 45 minut. Pobiec mogą osoby, które najpóźniej w dniu wydarzenia skończą 12 lat. Niepełnoletni muszą posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.

Organizator, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, ustanowił limit startujących, który wynosi 1500 zawodników. Zgłoszenia przyjmowane są do 13 kwietnia na stronie pzucracoviamaraton.pl (opłata 25 złotych od osoby), a w przypadku wolnych miejsc także od 19 do 21 kwietnia w biurze zawodów (opłata 40 złotych).

W tym roku ZIS wprowadził nową kategorię. Obok klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn, a także ośmiu wiekowych kategorii wśród przedstawicieli obu płci, doceniona zostanie najliczniejsza rodzina. Mini Cracovia Maraton 2017 wygrał Adam Czerwiński. Wśród pań najszybsza była Ewa Jagielska.

Nocne bieganie po raz pierwszy w sobotę

Po raz piąty krakowskiemu maratonowi będzie towarzyszył Bieg Nocny na 10 km. W tym roku organizatorzy wprowadzili kilka zmian. Najważniejszą jest termin, bo bieg został przeniesiony z piątkowego wieczoru na sobotni. Uczestnicy ruszą na trasę o godzinie 21.30 z Rynku Głównego i tam też będą finiszować. To nowość, na którą biegacze na pewno czekali, bo po drodze napotkają wiele krakowskich zabytków znanych z krakowskiego maratonu, którego hasłem jest „Z historią w tle”.

Ustanowiony został limit uczestników – 5000. W biegu mogą wziąć udział osoby, które najpóźniej 21 kwietnia 2018 roku ukończą 18 lat. Na mecie trzeba się pojawić do godziny 23.

Zgłoszenia przyjmowane są drogą internetową do 13 kwietnia. Wówczas opłata startowa wynosi 50 złotych (zgłoszeni do 31 marca) lub 80 złotych (do 13 kwietnia). W biurze zawodów, od 19 do 21 kwietnia, trzeba będzie zapłacić 150 złotych i liczyć, że wcześniej nie skończą się miejsca.

Ubiegłoroczną edycję Biegu Nocnego wygrali krakowianka Martyna Kantor i Adam Czerwiński.

W sobotę czeka nas również Mini Mini Cracovia Maraton dla najmłodszych. Szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.

Niepełnosprawni wracają na królewski dystans

W niedzielę pierwsi na trasę ruszą niepełnosprawni poruszający się na wózkach typu hand bike, rim push i active wheelchair. Start nastąpi o godzinie 8:58 z Rynku Głównego. W ostatnich czterech edycjach, z uwagi na kwestie bezpieczeństwa, wózkarze pokonywali jedno okrążenie trasy krakowskiego maratonu, a długość ich wyścigu wynosiła około 22 km. W tym roku – w związku z jedną pętlą trasy 17. PZU Cracovia Maraton – wrócą na królewski dystans 42 km i 195 m. Na mecie muszą się zameldować do godziny 15.

Uczestnicy muszą mieć ukończone 18 lat i zarejestrować się na stronie organizatora. Zgłoszenia do 17. PZU Cracovia Maraton dla Zawodników Niepełnosprawnych na Wózkach przyjmowane są przez internet do 13 kwietnia lub w biurze zawodów od 19 do 21 kwietnia.

Przed rokiem szósty raz z rzędu triumfował trzykrotny złoty medalista paraolimpijski i mistrz świata Rafał Wilk.

Powrót do Nowej Huty

Na koniec o najważniejszym biegu, w którym wystartować chce już prawie siedem tysięcy osób. Zapisy do 17. PZU Cracovia Maraton trwają na stronie pzucracoviamaraton.pl do 13 kwietnia. Do 28 lutego opłata startowa wynosi 100 złotych, a od 1 marca wzrośnie do 130 złotych. W biurze zawodów (19–21 kwietnia) trzeba będzie zapłacić 150 złotych. Organizatorzy zachęcają do zapisywania się grup dziesięcioosobowych, które mogą liczyć na niższą opłatę. Do końca lutego wynosi 650 złotych, a od 1 marca wzrośnie do 800 złotych.

W tym roku, po pięciu latach przerwy, krakowski maraton znów będzie składał się z jednej pętli. Biegacze ponownie odwiedzą Nową Hutę i jej wizytówkę – Plac Centralny im. Ronalda Reagana. Start i metę tradycyjnie zaplanowano w sercu miasta, na pięknym Rynku Głównym. Dystans trzeba pokonać w maksymalnie sześć godzin.

Organizatorzy liczą na pobicie kolejnego rekordu frekwencji. W tamtym roku imprezę ukończyła rekordowa liczba 5615 biegaczy. Szczęśliwym zwycięzcą okazał się Cosmas Mutuku Kyeva. Kenijczyk tryumfował w Krakowie po raz trzeci i drugi rok z rzędu. Zawodnik uzyskał czas 2:12.52. Pozostałe miejsca na podium zajęli jego rodacy: Moses Too (2:15.02) i Dominic Mailu Musyimi (2:16.23).

Kyeva zapowiedział, że w tym roku również zjawi się pod Wawelem, by pobić rekord trasy. – Bardzo lubię krakowski maraton, gościnność gospodarzy, sympatyczną atmosferę, dlatego zawsze chętnie tu przyjeżdżam – mówił rok temu.

Wśród kobiet najszybsza była Kenijka Stellah Jepngetich Barsosio (2:33.01). Kolejne miejsca dla Etiopek Lemelem Yachem Berha (2:41.09) i Derebe Alemu (2:41.50).

Z Polaków najlepiej zaprezentowali się Łukasz Kapłon (2:29.41) i Paulina Lipska (2:56.00).

Podziel się kilometrem

– Zapraszamy krakowian na trasę i jak zawsze zachęcamy do gorącego dopingu. Będzie też można nieco się zmęczyć, a przy okazji pomóc, dzięki akcji PZU „Podziel się kilometrem” – zachęca Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i 17. PZU Cracovia Maraton. Za każde przebiegnięte tysiąca metrów sponsor tytularny Cracovia Maraton wpłaci na wyznaczony cel charytatywny 10 złotych.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne