Ekstraklasa uchwaliła zasady obniżania wynagrodzeń piłkarzy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Uchwała rady nadzorczej spółki została podjęta na wniosek wszystkich klubów. Pensje będą mogły zostać obniżone o 50 procent, ale wynagrodzenia najmniej zarabiających nie zostaną obcięte.

Sytuacja spowodowana koronawirusem uderzyła także w świat sportu. Kluby piłkarskie nie mogą organizować spotkań (liga została zawieszona co najmniej do 26 kwietnia), a zakontraktowani piłkarze wykonywać swojej pracy.

"Przyjęta uchwała ma na celu minimalizowanie negatywnych wpływów pandemii na sytuację finansową klubów, a zwłaszcza uchronienie ich przed bankructwem, zachowanie miejsc pracy i ochronę wynagrodzeń, a także zapewnienie integralności rozgrywek" - tłumaczy Ekstraklasa SA.

Klub będzie uprawniony do obniżenia wynagrodzenia zawodnika o 50 procent, jednak od kwoty nie niższej niż 10 tysięcy złotych brutto w przypadków umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych dla zawodników nieprowadzących działalności gospodarczej i do 10 tysięcy złotych netto dla piłkarza rozliczającego się z klubami na podstawie faktury VAT.

Od 14 marca

Obniżki wynagrodzeń piłkarzy mają obowiązywać od 14 marca do minimum pierwszego meczu ligowego w ekstraklasie rozgrywanego jako impreza masowa z udziałem publiczności, jednak nie krócej niż do zakończenia sezonu 2019/2020 lub do dnia 30 czerwca 2020 roku – zależnie od tego, które z tych zdarzeń nastąpi później.

W tym tygoniu trenerzy i piłkarze Wisły reprezentowani przez Artura Skowronka i Jakuba Błaszczykowskiego wydali komunikat, w którym zadeklarowali gotowość poniesienia części kosztów kryzysu finansowego, który wywoła pandemia koronawirusa.

W piątek Polski Związek Piłki Nożnej przedstawił pakiet pomocowy dla piłki w naszym kraju, którego wartość wynosi 116 milionów złotych. 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne