Garbarnia przedstawia plany budowy Parku Sportowego i liczy na miasto. W niedzielę piknik przy Rydlówka [WIZUALIZACJE]

Tak ma wyglądać Park Sportowy Garbarnia, który powstanie przy ul. Rydlówka 23 fot. Wizualizacja/Garbarnia Kraków

W niedzielę Brązowi rozegrają ostatni mecz w tym sezonie przed własną publicznością. Wtedy też chcą przedstawić kibicom plany rozwoju klubu. Przy Rydlówka 23 ma powstać Park Sportowy, który będzie służył nie tylko zawodnikom, ale wszystkim mieszkańcom.

W zeszłym roku Garbarnia świętowała swoje 100-lecie. Obecny sezon zakończy w środku stawki, ale mistrz Polski z 1931 roku ma ambitne plany rozwoju i pielęgnowania tradycji, które odbudują dawny blask. Projekt Garbarnia 2.0, który zakłada powstanie Parku Sportowego, jest propozycją nawiązania współpracy z miastem i stworzenia infrastruktury, która na długo może zmienić krajobraz tej części Krakowa.

Mecz z Wigrami i rodzinny piknik

W niedzielę piłkarze trenera Macieja Musiała po raz ostatni w tym sezonie wybiegną na drugoligowe boiska na swoim stadionie i podejmą Wigry Suwałki. To będzie ciekawe spotkanie dla kibiców, bo rywali czeka niebawem walka w barażach o awans do pierwszej ligi. W końcówce sezonu wciąż walczą o poprawę swojej lokaty, która może dać im rozstawienie w najważniejszych meczach sezonu.

Ostatnie domowe w tym sezonie spotkanie będzie połączone z rodzinnym piknikiem. Obiekt przy ulicy Rydlówka będzie czekał na kibiców już od godz. 15:00, podczas gdy o 17:00 na murawę wybiegną piłkarze. Wstęp na rodzinny piknik oraz sportową rywalizację pierwszej drużyny będzie darmowy.

Wśród atrakcji, które tego dnia będą towarzyszyć najmłodszym, przewidziano między innymi zabawy dla dzieci z animatorami, dmuchaną zjeżdżalnię, trening piłkarski, watę cukrową, a także wizytę klubowej maskotki.

Od tego ma zależeć przyszłość klubu


Podczas niedzielnego pikniku włodarze klubu z Ludwinowa zaprezentują plany rozwoju Garbarni oraz okolicy. Stąd zaproszenie kierowane jest do wszystkich mieszkańców Krakowa. Plany te dotyczą budowy nowych obiektów na terenach sportowych przy ul. Rydlówka.

„Przygotowany projekt jest propozycją nawiązania współpracy z Miastem Kraków. Zaangażowanie Miasta w jego realizację jest szczególnie ważne w kontekście przetrwania RKS Garbarnia, pielęgnowania historii Klubu i przekazywania ponad 100-letnich tradycji i wartości kolejnym pokoleniom dzieci i młodzieży. To również szansa na rewitalizację okolicznych terenów, spełniających istotną rolę w życiu okolicznych mieszkańców i społeczności Podgórza” – czytamy w komunikacie klubu.

„Zaniedbana część Krakowa”

Włodarze Garbarni przygotowali plan realizacji projektu, którego poszczególne etapy tworzą spójną całość dla powstania Parku Sportowego Garbarnia, który ma być nowoczesnym sportowo-rekreacyjnym miejscem na mapie Krakowa. Jednak do tego potrzebują zaangażowania miasta, choć formalnie właścicielem obiektów ma być klub.

„Mamy nadzieję, że wspólne zaangażowanie klubu i lokalnej społeczności sprawi, że Miasto Kraków podejmie w szybkim czasie kluczowe dla realizacji tego projektu decyzje, które zapoczątkują dynamiczny rozwój tej zaniedbanej części Krakowa” – pisze Garbarnia w komunikacie.

Planowano mają z niego korzystać zawodnicy drużyn Garbarni oraz dzieci i młodzież trenująca w Stowarzyszeniu, a miasto Kraków będzie mogło wykorzystać obiekty w celu organizacji różnych turniejów sportowych, jak i innych wydarzeń, takich jak koncerty, festiwale, targi, pokazy. Skorzystać mają też mieszkańcy okolicznych osiedli, którzy będą mogli spędzać czas na nowopowstałych terenach rekreacyjnych.

Stadion w zamian za tereny i ulica Brązowych

Dyskusja na temat terenów przy Rydlówka toczy się już od dawna. Pierwszy etap projektu zakłada przekształcenie terenu nieużytków na tereny pod zabudowę, ale do tego potrzebna jest pozytywna decyzja gminy i czas. Uchwalenie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego trwa minimum 12 miesięcy, ale w praktyce ten czas może wynieść nawet dwa lata.

Dopiero wtedy będzie można zagospodarować teren, którego kształt nie pozwala na wykorzystanie go pod działalność sportową. W ramach projektu RKS Garbarnia przekaże miastu tereny pod ścieżkę pieszo-rowerową od ul. Konopnickiej do ul. Rydlówka oraz park kieszonkowy zlokalizowany w sąsiedztwie obecnej trybuny głównej, a także przygotuje chodnik od skrzyżowania ul. Rydlówka przez ul. Nowoorawską do rzeki Wilga.

Potem klubowy teren będzie mógł zostać zagospodarowany pod budowę infrastruktury. Powstać mają dwa w pełni funkcjonalne orliki przeznaczone dla najmłodszych, a nowopowstała ulica wzdłuż klubowych zabudowań ma nosić nazwę Brązowych.

Kolejnym etapem będzie inwestycja w stadion, który, jeśli klub chce utrzymać się na poziomie e-Winner 2. Ligi, musi spełnić szereg wymogów licencyjnych. Projekt zakłada powstanie trybuny północnej, a także powstanie podgrzewanej murawy i systemu oświetlenia.

Liczą na petycję

– Przyszłość klubu uzależniona jest od tego, czy uda się zrealizować to zamierzenie, dzięki któremu mielibyśmy środki na dalsze funkcjonowanie – mówi, cytowany przez klub, prezes Garbarni Grzegorz Bartosz.

Aby te plany się udały, klub liczy na wsparcie miasta i mieszkańców. W niedzielę na stadionie przy ul. Rydlówka 23 będą czekać włodarze Garbarni, z którymi będzie można porozmawiać o projekcie. Ten został już zaprezentowany władzom Krakowa oraz radnym z Komisji Sportu, a także radnym dzielnicy XIII – Podgórze. Mieszkańcy mogą podpisać petycję, która dostępna jest również online – W TYM MIEJSCU.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze