News LoveKraków.pl

Gwiazda polskiego maratonu: Kobiety są lepiej przystosowane do wysiłku biegowego

Trening kobiet w Krakowie fot. Bartłomiej Kołaczek/LoveKraków.pl

9 marca odbędzie się Medicover Sport 2. Krakowski Bieg Kobiet. – Coraz więcej pań biega i bierze udział w imprezach, ale wciąż daleko nam do takich krajów jak Stany Zjednoczone – podkreśla w rozmowie z LoveKraków.pl Małgorzata Sobańska, która przez 22 lata była posiadaczką rekordu Polski w maratonie.

Krakowski Bieg Kobiet to stosunkowo młoda inicjatywa. W 2024 roku na trasę o długości 2 km wyruszyło blisko 500 pań. W tym roku organizator – Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie – zaplanował bieg na 5 km i liczy na frekwencję na poziomie 1500 osób. Już wiadomo, że uczestniczek będzie znacznie więcej niż w pierwszej edycji. Zapisy internetowe potrwają do 26 lutego lub do wyczerpania wolnych miejsc.

– Pokonując dystans ramię w ramię z innymi biegaczkami, doświadczysz, jak potężną moc ma kobieca solidarność. Nieważne, czy to Twój pierwszy bieg, czy kolejny medal w kolekcji – tu każda z Was znajdzie swoje miejsce i poczuje się częścią czegoś wielkiego – zachęca ZIS.

Jest lepiej, ale...

W ostatnich kilkunastu latach bieganie stało się w Polsce bardzo popularne, co widać również po frekwencji w krakowskich wydarzeniach biegowych, na czele z Cracovia Maratonem, Biegiem Trzech Kopców i Cracovia Półmaratonem Królewskim. Kobiety nadal stanowią jednak mniejszość na trasach. W krakowskim maratonie ich udział wynosi zaledwie 15–18 proc., a w jesiennym półmaratonie dopiero w ubiegłym roku przekroczył 30 proc..

– W moich czasach, nawet gdy byłam zawodniczką młodzieżową, biegało może 60 kobiet – w tym amatorki – mówi Małgorzata Sobańska, legenda polskiego maratonu, która dopiero w 2023 roku – po 22 latach – straciła rekord Polski. – Nasze grono było nieliczne, a wśród zawodniczek znajdowały się również te startujące na dłuższych dystansach. Dziś w maratonach w Polsce kobiety stanowią około 20 proc. uczestników i to dość dobry wynik, choć wciąż daleko nam do Stanów Zjednoczonych, gdzie ten odsetek wynosi 40–50 proc. – podkreśla.

Sport łączy

Sobańska przyznaje, że w rodzinnym Poznaniu treningi przeznaczone wyłącznie dla kobiet organizowała już kilkanaście lat temu. Kraków poszedł podobną drogą, zapraszając panie na zajęcia „Kobiety w Biegu”, a teraz po raz drugi organizując Krakowski Bieg Kobiet.

– Panie chętniej biorą udział w wydarzeniach skierowanych wyłącznie do nich – jak biegi i treningi dla kobiet. Myślę, że to przyciąga, bo wiele kobiet ma mniejszą odwagę, są bardziej wycofane. Kobiece towarzystwo daje im większy komfort, zachęca do spróbowania tej aktywności i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Biegaczki nabierają większej pewności siebie, a z czasem łatwiej im trenować i startować razem z mężczyznami – uważa Małgorzata Sobańska.

Bieganie wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie fizyczne i psychiczne, ale także na relacje społeczne. Wspólne treningi to okazja do nawiązania nowych przyjaźni, a nawet związków. Spotykają się ludzie z różnych środowisk i zawodów, często różniący się statusem społecznym, ale łączy ich sport.

Predyspozycje kobiet do biegów

– Bardzo cenię inicjatywy takie jak Krakowski Bieg Kobiet i treningi dedykowane paniom. Jakoś tak jest, że my, kobiety, mamy więcej obowiązków poza pracą – najpierw dziecko, dom, a dopiero na końcu myślimy o sobie i o treningu. Dobrze byłoby zwracać większą uwagę na to, co robimy dla siebie. Nie odkładajmy tego na później, a nasi partnerzy niech nas w tym wspierają. Bieganie nie wymaga dostępu do sali ani dużej ilości sprzętu – można biegać samemu, przemyśleć kilka spraw, a można też z koleżanką, porozmawiać, poplotkować i się odprężyć – podkreśla.

Małgorzata Sobańska doskonale pamięta, że przez lata połączenie kobieta i maraton było negatywnie odbierane. – Wygrana w maratonie w Londynie była moim wielkim sukcesem, ale z trenerem nie mogliśmy znaleźć sponsora. Odbijaliśmy się od ściany do ściany. Słyszeliśmy nawet, że gdybym uprawiała bardziej „kobiecy” sport – jak gimnastyka artystyczna czy jazda figurowa na lodzie – to miałabym większe szanse na kontrakty reklamowe. Maraton nie był postrzegany jako sport dla kobiet – wspomina.

Tymczasem badania potwierdzają, że kobiety są fizjologicznie lepiej przystosowane do wysiłku związanego z biegami długodystansowymi. – Mamy inne przemiany energetyczne, lepszą odporność na zmęczenie, ból, a także większą wytrzymałość psychiczną. Duży krok do przodu zrobiłyśmy dzięki nauce. Teraz dostępne są świetne książki o kobiecym treningu, które także mnie otworzyły oczy na wiele spraw związanych z fizjologią i dostosowaniem treningu do potrzeb kobiet. Kiedyś nie miałam tej wiedzy, może gdybym ją miała, moja kariera trwałaby dłużej? – zastanawia się.

Krakowski Bieg Kobiet – trasa

Medociver 2. Krakowski Bieg Kobiet odbędzie się w niedzielę, 9 marca, o godz. 12:00Start i meta zlokalizowane będą na pl. Wielkiej Armii Napoleona pod Wawelem (na skrzyżowaniu z ul. Plac na Groblach). Zawodniczki pobiegną m.in. wzdłuż Wisły i przez Planty.

Aktualności

Pokaż więcej