Hale w budowie i w planach. Z boiskiem na dachu [WIZUALIZACJE]

Hale na ul. Kłuszyńskiej (zdjęcia 1-3), Komandosów (4-6) i Pszczelnej (7-9) fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uczniowie szkół z ulic Kłuszyńskiej, Pszczelnej i Komandosów wyczekują zakończenia budowy nowych hal sportowych. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przygotowuje się też do kolejnych inwestycji. Ciekawy będzie obiekt dla placówki przy ulicy Lipińskiego, gdzie projektant przewidział boisko na dachu.

Nie będą to pierwsze nowoczesne obiekty tego typu. Od czterech lat z hali cieszą się uczniowie ZSO nr 3 na os. Wysokim, gdzie powstał obiekt pasywny. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, do jego ogrzania potrzeba między 80 a 90 procent mniej energii niż w przypadku budownictwa standardowego.

W grudniu ubiegłego roku lekcje wychowania fizycznego w zupełnie nowych warunkach zaczęli organizować nauczyciele VII LO przy ul. Skarbińskiego. Pomyślano nie tylko o podłodze sportowej i trybunach, ale także o salkach do fitnessu i ściance wspinaczkowej. Bez problemu organizowane są tam również wydarzenia kulturalne.

– Młodzież zyskała ogromne możliwości rozwoju i aktywnego spędzania czasu po lekcjach, rozwijania swoich pasji – cieszy się Wojciech Zagórny, dyrektor szkoły im. Zofii Nałkowskiej.

Hala przy Skarbińskiego była prezentem z okazji jubileuszu 115-lecia szkoły. Z kolei na 40-te urodziny nowy obiekt otrzymał ZSOMS z ulicy Grochowskiej. Został oddany do użytku na początku tego roku.

Zmagania sportowców można oglądać z wysuwanej trybuny na 170 osób. Oprócz boiska dla sportów zespołowych, jest tam ścianka wspinaczkowa, siłownia, sale fitness i pokój do rehabilitacji. W ramach inwestycji zostały również przebudowane przebieralnie i pomieszczenie pierwszej pomocy przy basenie. Wyodrębniono centrum odnowy biologicznej spa z wannami i hydromasażami oraz sauną dla basenu.

Trzy w budowie

Obecnie pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie budowane są trzy przyszkolne obiekty. Robotnicy wyburzyli stare pomieszczenia, gdzie od kilkudziesięciu lat odbywały się lekcje wychowania fizycznego, i zaczęli budować hale na miarę XXI wieku.

Najszybciej, bo do końca listopada, mają się zakończyć prace przy SP nr 134 (ulica Kłuszyńska). W hali będzie można uprawiać wszystkie dyscypliny zespołowe.

– Ciekawie zostanie zagospodarowane patio. Teren między szkolnymi obiektami zostanie wyposażony w ławki i siłownię na świeżym powietrzu. Będzie też dużo zieleni – mówi Paweł Popławski, kierownik Działu Planowania i Przygotowania Inwestycji w ZIS.

Nieco większe, dwupoziomowe obiekty są budowane przy  SP nr 25 (ul. Komandosów), SP nr 40 (ul. Pszczelna). Mają być gotowe odpowiednio w kwietniu i na początku nowego roku szkolnego.

– W przyziemiu znajdą się szatnie, sanitariaty, sale fitness i pomieszczenia techniczne. Część będzie można wykorzystać do prowadzenia lekcji z innych przedmiotów – informuje Popławski.Zachodnie wzorce

Przygotowywane są kolejne inwestycje. Niedługo łopaty powinny zostać wbite na os. Złotego Wieku, przy SP nr 85. Kończy się projektowanie obiektu dla SP nr 26 (ul. Krasickiego). Oprócz trybun i podłogi sportowej, uczniowie tej szkoły będą mieli do dyspozycji zestaw urządzeń gimnastycznych.

SP nr 151 (ul. Lipińskiego) czeka na halę sportową z… boiskiem na dachu. – Ze względu na brak terenu, projektant skorzystał z zachodnich wzorców i zaplanował boisko na dachu budynku – mówi Popławski.

Razem z basenem olimpijskim przy Zespole Szkół Łączności (ul. Monte Cassino) powstanie też nowoczesna hala dla uczniów tej cenionej placówki.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne