Historyczny wyczyn Cracovii. Wyrównała powojenny rekord

fot. KP

Sobotnie zwycięstwo z Piastem było piątym kolejnym krakowian w ekstraklasie. W tym sezonie podobną serią może się pochwalić jeszcze tylko liderująca Lechia Gdańsk.

Pasy są niepokonane od 2 grudnia, gdy meczem z Lechem Poznań zaczęły marsz w górę tabeli. Potem wygrywały z Arką Gdynia, Pogonią Szczecin, Zagłębiem Lubin i w ostatniej kolejce z Piastem Gliwice. Wydarzenia na boisku nie zawsze układały się idealnie, bo aż w trzech z tych spotkań krakowianie musieli odrabiać straty.

W tym sezonie podobnym osiągnięciem może się pochwalić Lechia Gdańsk, która pięć zwycięstw zanotowała od 13. do 17. kolejki.

Seria drużyny Michała Probierza ma o tyle dużą wartość, że ostatnie pięć zwycięstw z rzędu w ekstraklasie pamiętają nieliczni kibice. Zajmujący się od lat Cracovią dziennikarz Maciej Kmita wyliczył, że ostatni raz taka sytuacja miała miejsce 71 lat temu, gdy Pasy po raz piąty i jak dotąd ostatni wywalczyły mistrzostwo Polski.

Helik wierzy w przełamanie

Pięciu kolejnych zwycięstw w najwyższej klasie nie udało się osiągnąć ani architektowi dwóch awansów do ekstraklasy Wojciechowi Stawowemu, ani Jackowi Zielińskiemu, który wprowadził drużynę do eliminacji europejskich pucharów. Probierz blisko takiej serii był rok temu, ale Cracovii przeszkodził Bruk-Bet Termalica Nieciecza, który jednocześnie odebrał krakowianom nadzieję na grupę mistrzowską.

By ustanowić nowy rekord, Cracovia będzie musiała przerwać fatalną passę na stadionie Legii. W przyszłą niedzielę czeka ją mecz w Warszawie, gdzie nie wygrała od 17 czerwca 1951 roku.

– Głęboko wierzę, że uda się nam wygrać szóste kolejne spotkanie. Zła seria nas napędza i w końcu chcemy ją przełamać – zapowiada obrońca Michał Helik.


comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne