Igrzyska Europejskie w Krakowie. Ważna wizyta jeszcze w lipcu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pod koniec miesiąca do Polski przyjadą najwyżsi przedstawiciele Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. Będą wizytować miejsca i obiekty w Krakowie i Małopolsce brane pod uwagę przy organizacji III Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

Po wizytacji w końcu powinniśmy poznać więcej szczegółów dotyczących imprezy. Przede wszystkim powinna zostać podpisana umowa na organizację i podany termin zmagań europejskich sportowców. Ten podobno jest już znany, ale na razie przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i magistratu nabierają wody w usta.

Wciąż nie są znane koszty organizacji igrzysk. Kraków zobowiązał się być jednym z gospodarzy pod warunkiem otrzymania gwarancji rządowych na modernizację lub budowę obiektów. Mowa tu między innymi o dokończeniu stadionu Wisły i budowie pływalni olimpijskiej w Dębnikach, i przygotowania trybun na stadionie lekkoatletycznym (WKS Wawel lub AWF).

W październiku 2019 roku ówczesny wicepremier Jarosław Gowin zobowiązał się, że resort szkolnictwa wyższego pomoże wyremontować akademiki AWF, AGH i UJ na potrzeby stworzenia miasteczka dla sportowców. Rangę zawodów ma podnieść walka o medale mistrzostw Europy (w przypadku części dyscyplin).

Igrzyska Europejskie 2023 w Małopolsce będą trzecią taką imprezą w historii. W 2015 roku organizatorem było Baku, a rok temu – Mińsk.

comments powered by Disqus