Jordan, urodziny mamy, ceny produktów. Co kryją numery na piłkarskich koszulkach?

Koszulka Pawła Brożka z numerem 11 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wisła zakontraktowała ostatnio pięciu nowych piłkarzy, w Cracovii ćwiczą dwa nowe nabytki. Wiadomo już, jakie numery wybrali. Ktoś powie, że numer nie ma wielkiego znaczenia, ale są piłkarze, dla których jest świętością.

Dla niektórych piłkarzy takie sprawy jak numer nie mają żadnego znaczenia. Są tacy, dla których takie, a nawet mniejsze detale są święte i nienaruszalne. Kolo Toure z Wybrzeża Kości Słoniowej postanowił sobie, że będzie wychodził na murawę jako ostatni. Udawało mu się tego pilnować, ale raz został ukarany. Po przerwie jednego ze spotkań w Lidze Mistrzów sędzia wezwał piłkarzy na murawę, ale Toure czekał, bo jego kolega z Arsenalu potrzebował dodatkowej pomocy w szatni. Arbiter się zdenerwował i ukarał Toure żółtą kartką.

Portugalczyk Cristiano Ronaldo wychodząc z tunelu na boisko zawsze omija linię środkową i wchodzi prawą stopą. U Michała Maka z Wisły jest odwrotnie. Pierwsza na trawie zawsze stąpa lewa kończyna. – Zawsze też się żegnam. Modlę się o dobry występ, żebym skończył mecz w zdrowiu – mówił w wywiadzie dla sport.tvp.pl.

Historie z numerami

Gianluigi Buffon, legenda nie tylko włoskiego futbolu, na początku przygody z piłką wybrał numer 88. Zmienił go, bo wywoływał kontrowersje. W neonazistowskim slangu 88 oznacza pozdrowienie Heil Hitler.

Występujący kilka lat temu w Cracovii Bartosz Kapustka występuje z numerem 67. Tłumaczył, że w ten sposób dziękuje za wychowanie mamie, która urodziła się w 1967 roku. Paweł Brożek kojarzony jest z 23. Liczba ta nie ma nic wspólnego z piłką, a wywodzi się z koszykówki. Najbardziej utytułowany zawodnik w historii Białej Gwiazdy jest fanem Michaela Jordana, który podbijał parkiety NBA właśnie z tym numerem.

Kilka lat temu „Brozio” na jakiś czas musiał pogodzić się z brakiem 23 na plecach. Gdy bez skutku próbował zaistnieć w innych ligach, jego numer zajął w Wiśle Fabian Burdenski. Gdy w 2013 roku napastnik wrócił pod Wawel, prosił Niemca, by mu go oddał. Ten nie dość, że był słabym piłkarzem, to także upartym człowiekiem, który nie rozumiał, kim dla Wisły jest Brożek. Nim Burdenski odszedł z Wisły, Brożek musiał zadowolić się 11.

Zdarzało się też, że w innych ligach cyfry na sportowym stroju oznaczały ceny... lokalnych produktów. Był też zawodnik, który grając z odpowiednim numerem reklamował… lokalne radio. 

Wybory nowych piłkarzy

Mateusz Hołownia będzie występował w wiślackich barwach z numerem 14. Na 20 postawił Gieorgij Żukow, Nikola Kuveljić wybrał 21, a Lubomir Tupta – 29. Hebert, podobnie jak w Piaście Gliwice, będzie grał z 91.

W Cracovii Thiago wybrał 7, a Florian Loshaj 22. Marcos Alvarez, którego kontrakt zacznie obowiązywać od 1 lipca, w niemieckim VfL Osnabrück strzela bramki z numerem 9 na plecach. W Pasach ten numer jest aktualnie zajęty przez Rubio. Niemiecki napastnik w Krakowie będzie grał z 91.

comments powered by Disqus