Kenijczycy zdominowali 20. Cracovia Maraton. W tym roku bez rekordów

Kenijczyk Lani Rutto triumfował w 20. Cracovia Maratonie, pokonując trasę 42 km 195 m w czasie 2:17:05. Łącznie jego rodacy wypełnili TOP6 biegu.

W jubileuszowej edycji zawodów wystartowało 5181 osób. Trasę, ze startem i metą na Rynku Głównym trzeba było pokonać w czasie nie dłuższym niż sześć godzin.

20 tys. zł za zwycięstwo

Tegoroczny zwycięzca nie jest jednak rekordzistą, a za swoje osiągnięcie otrzymał nagrodę 20 tys. złotych. Gdyby udało mu się osiągnąć czas poniżej 2:10:30, mógłby liczyć na 10 tys. więcej.

Czterech Polaków w TOP10

Jako pierwsi na metę biegu przybiegli Kenijczycy, którzy zajęli pierwsze sześć miejsc. Dalej uplasowali się Polacy. Najlepszy z nich, Mateusz Mrówka, ukończył bieg na siódmym miejscu w czasie 2:28:15.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Lina Kiriluk z Litwy (2:42:25). Najlepsza Polka – Ewa Jagielska osiągnęła pokonała trasę maratonu w 2:44:39 i przybiegła jako trzecia z najlepszych kobiet. Drugie miejsce zgarnęła Kenijka Chemisto Ruth Matbeo.

Kompletne wyniki można znaleźć w tym miejscu.

Ruszyli na wózkach i nocą

20. Cracovia Maraton poprzedziły imprezy towarzyszące – w niedzielę zawody dla osób z niepełnosprawnościami, startującymi na wózkach, które wygrał Rafał Wilk z czasem 1:07:45, a w sobotni wieczór Igrzyskowy Bieg Nocny na 10 km. W nim najlepszy okazał się Kenijczyk Albert Kipkorir Tonui z czasem 29:37. Rywalizowano także w maratonie na rolkach i mini maratonie.