Kibice zaskoczyli organizatorów. Trzy dni z pełną halą na jubileuszowy Memoriał Wagnera

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Od piątku do niedzieli Tauron Arena Kraków wypełni się do ostatniego miejsca. Spotkania silnie obsadzonego XX Memoriał Huberta Jerzego Wagnera obejrzy codziennie 15 tysięcy kibiców. Impreza odbędzie się w naszym mieście po raz ósmy w historii i siódmy z rzędu.

W jubileuszowej edycji najlepszego towarzyskiego turnieju siatkarskiego na świecie wystąpią najlepsi z najlepszych. Gospodarze, Polacy, to świeżo upieczeni zwycięzcy Ligi Narodów i aktualnie wicemistrzowie świata. Ich rywalami będą Słoweńcy (wicemistrzowie Europy), Francuzi (mistrzowie olimpijscy) i Włosi (mistrzowie świata i Europy). Piątkowy mecz biało-czerwonych rozpocznie się o godzinie 17:30 (pierwsze spotkanie dnia), a w sobotę i niedzielę podopieczni Nikoli Grbicia rozpoczną zmagania w drugiej parze o godzinie 17.

– Każda reprezentacja chce wystąpić w tym turnieju i tutaj się sprawdzić. Dopytują, czy mogą uczestniczyć. Są tylko cztery miejsca, więc często trzeba odmawiać. Wraca się z sentymentem, bo jest fantastycznie organizowany, najlepiej jak można – podkreśla Sebastian Świderski, były reprezentant Polski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.


Przygotowania do mistrzostw i kwalifikacji olimpijskich

XX Memoriał Wagnera jest ważnym punktem przygotowań do najważniejszych imprez. 31 sierpnia Polacy rozpoczną zmagania w mistrzostwach Europy, a od 30 września będą walczyć o udział w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Trener Grbić prosi kibiców o zrozumienie, bo dyspozycja uczestników memoriału na dwa tygodnie przed ME nie może być najwyższa. – Zawodnicy bardzo mocno trenowali. Sam bym się martwił, gdyby w tym momencie byli w optymalnej dyspozycji. Jeśli na trybunach będzie 15 tysięcy kibiców, to nie będzie to tylko okazja do pogrania. Będziemy w najlepszej formie, w jakiej możemy być w tym momencie – zapowiada Serb.

W szerokiej kadrze Polaków jest pochodzący z Krakowa Tomasz Fornal. Przyjmujący jest wychowankiem UKS 22 Kraków.

Memoriał Wagnera. Nie ma biletów

Bilety na trzydniową imprezę rozeszły się na pniu. W hali przy ulicy Lema codziennie pojawi się 15 tysięcy osób. Kto nie zdążył kupić wejściówki choć na jeden memoriałowy dzień, musi zadowolić się transmisją telewizyjną. Organizatorzy zapraszają też przed halę, gdzie na fanów będzie czekać sporo atrakcji.

– Nie oczekiwałem, że turniej tak bardzo się rozrośnie – przyznaje Jerzy Mróz, przyjaciel patrona memoriału Huberta Jerzego Wagnera i pomysłodawca imprezy. – Szacunek dla trenera, że chce grać z najsilniejszymi przeciwnikami.

– W Serbii nigdy nie grałem towarzysko przed tak liczną widownią. Najczęściej byli to przedstawiciele rodziny – przyznaje Grbić.

Memoriał Wagnera. Co to za impreza?

Memoriał jest poświęcony pamięci Huberta Jerzego Wagnera, byłego siatkarza i trenera, który zmarł w 2002 roku. W latach 70. doprowadził polską kadrę m.in. do jedynego w historii mistrzostwa olimpijskiego (1976 rok) i pierwszego mistrzostwa świata (1974). Był znany z surowości, wymagań i konsekwencji, przez co zyskał przydomek „Kat”.

Pierwszy memoriał jego imienia odbył się w 2003 roku w Olsztynie. Do Krakowa zawitał w 2014 roku, kilka miesięcy po otwarciu Tauron Areny. Siatkarska impreza rozgrywana jest pod Wawelem od 2016 roku (z przerwą w 2020 z powodu pandemii). Organizatorzy poinformowali, że w naszym mieście siatkarze będą grać co najmniej do 2025.

Terminarz XX Memoriału Wagnera

piątek, 18 sierpnia:
Polska – Słowenia (godz. 17:30), Włochy – Francja (godz. 20)

sobota, 19 sierpnia: Słowenia – Włochy (godz. 14), Polska – Francja (godz. 17)

niedziela, 20 sierpnia: Francja – Słowenia (godz. 14), Polska – Włochy (godz. 17).