Kolejne biura na stadionie. Trudne szukanie konsensusu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Inwestycji Miejskich kompletuje dokumenty do przetargu na zmianę adaptacji pomieszczeń pod trybuną południową stadionu Wisły. Inwestycja wymaga aktualizacji projektu przez biuro Archetus, które jest właścicielem praw majątkowych.

Przebudowany za ponad 600 milionów złotych stadion nie jest przykładem idealnej inwestycji. Jego funkcjonalność budzi sporo kontrowersji. Na mecze wynajmują go Garbarnia i Wisła (Biała Gwiazda dzierżawi także część biur) i nie można powiedzieć, że na co dzień tętni życiem. Pod trybuną od strony parku Jordana siedziby znalazły spółka Miejska Infrastruktura oraz Zarząd Zieleni Miejskiej i Zarząd Inwestycji Miejskich.

Jednym z zadań ZIM-u na 2019 rok jest adaptacja niewykorzystanych pomieszczeń na kolejne biura. Chodzi o 690 metrów kwadratowych pod trybuną południową. Od wyprowadzki Wisły do Myślenic nic się tam nie dzieje. Piłkarze mieli tam szatnie, basen i sale do odnowy biologicznej. Odpowiadający za stadion Zarząd Infrastruktury Sportowej szukał chętnego, który otworzyłby tam na przykład klub fitness, ale rozmowy zakończyły się bez konkretów.

Stworzenie biur ma kosztować cztery miliony złotych. Jan Machowski z ZIM-u informuje, że przetarg na wykonanie prac zostanie rozpisany na wiosnę. – Aktualnie przygotowywane są dokumenty. Firma Archetus aktualizuje projekt – wyjaśnia rzecznik prasowy jednostki.

Miasto bez praw

Każda przebudowa stadionu wymaga zgody biura Archetus, które posiada prawa majątkowe do projektu. Spór między firmą i miastem o już wykonane prace był na ostrzu noża i znalazł się w sądzie. Archetus żądał 12 milionów złotych odszkodowania, ale ostatecznie wycofał pozew i zasiadł do rozmów z przedstawicielami magistratu.

Toczą się rozmowy dotyczące wykonania projektu dokończenia obiektu i zagospodarowania terenów wokół największego krakowskiego stadionu. Negocjacje, obejmujące także aktualizację projektu, dotyczącą zmian pod trybuną południową, ale nie są łatwe.

– Z uwagi na zaszłości historyczne rokowania nie napawają obecnie optymizmem. Mamy jednakże nadzieję, że dojdzie do jakiegoś konsensusu – mówi Piotr Janik, wiceprezes biura Archetus.

Problemy miasta ze stadionem są pokłosiem decyzji sprzed lat. Kraków zapłacił spółce projektującej (Studio Architektoniczne Wojciecha Obtułowicza; po jego śmierci Archetus przejął prawa do projektu) trzy miliony złotych za projekt, ale nie zapewnił sobie w umowie przejęcia materialnych praw majątkowych do obiektu.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne