Kolejne hale sportowe przy szkołach i nie tylko. Pierwszą otworzą do końca roku

Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę hali przy SP nr 89 fot. Katarzyna Rachwał / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Na przełomie listopada i grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 151 z ul. Lipińskiego mają korzystać z nowej hali sportowej. Będzie to pierwszy taki obiekt w mieście.

W październiku minęły dwa lata od wmurowania aktu erekcyjnego. Wcześniej Zarząd Infrastruktury Sportowej podpisał z wykonawcą, firmą Texom, umowę na zrealizowanie inwestycji w ciągu czterech lat. Jednak już wtedy dyrektor ZIS zapowiedział, że celem jest oddanie jej dużo szybciej, najlepiej w 18 miesięcy. Tak szybko się nie udało i uczniowie nie mogli jeszcze korzystać z obiektu na wiosnę 2022 i początkiem tego roku szkolnego.

Otwarcie na przełomie listopada i grudnia

– W związku z koniecznością wykonania dodatkowego zakresu robót obejmującego m.in. montaż windy, przeszklenia, wykonania podszybia windy, termin został przedłużony do 31 października 2022 roku – wyjaśnia Michał Sobolewski, rzecznik ZIS.

Po zgłoszeniu zakończenia robót przez generalnego wykonawcę, inwestor do 28 dni będzie prowadził odbiory. – Otwarcie planowane jest na przełomie listopada i grudnia – informuje Sobolewski.

Obiekt na terenie Dzielnicy VIII Dębniki będzie samowystarczalny energetycznie. Hala będzie się wyróżniała także dzięki strefie wypoczynku i edukacji ekologicznej na dachu, który został zaprojektowany z pomocą uczniów. W ramach inwestycji powstał także nowy kompleks składający się z boiska z nawierzchnią poliuretanową, bieżni, skoczni, siłowni zewnętrznej, a także miejsca do gry w szachy i scrabble oraz ścieżka edukacyjna. Przy okazji wybudowano ogrodzenie, parking i uporządkowano mają architekturę.

W kwietniu miasto oddało nową halę przy Szkole Podstawowej nr 74 w Branicach (Nowa Huta). Trwa budowa podobnych obiektów sportowych przy Szkole Podstawowej nr 26 w Podgórzu (prawdopodobne otwarcie w połowie 2024 roku) i IX Liceum Ogólnokształcącym w Krowodrzy (prawdopodobne otwarcie we wrześniu 2023). W październiku wmurowano akt erekcyjny przy Szkole Podstawowej nr 89 na os. Piastów w Mistrzejowicach, gdzie do sierpnia 2024 roku ma powstać nowa sala gimnastyczna. Niedługo rozpoczną się także prace przy VIII Liceum Ogólnokształcącym na Grzegórzkach. W tym przypadku ZIS blokowały odwołania, ale skończyły się po myśli urzędników.

Nowa hala Wandy

24 października ZIS ogłosił przetarg na przygotowanie dokumentacji budowlanej i wykonawczej nowej hali sportowej Klubu Sportowego Wanda w Bieńczycach. Wielofunkcyjny obiekt ma służyć sportom halowym, z naciskiem na siatkówkę. Znajdzie się w nim miejsce dla około trzech tysięcy widzów. Więcej o planach pisaliśmy w tym miejscu:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki Krowodrza Dębniki Podgórze Mistrzejowice