Kompendium wiedzy na temat 13. PZU Biegu Trzech Kopców

fot. Szymon Gruchalski/Archiwum ZIS

Przedstawiamy ważne i przydatne informacje na temat 13. PZU Biegu Trzech Kopców – Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w biegu górskim, które odbędą się już w najbliższą niedzielę, 29 września. Zawodników i kibiców zachęcamy do lektury!

Nazwa imprezy: 13. PZU Bieg Trzech Kopców – Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim.

Data: 29 września 2019 r. (niedziela).

Organizatorzy: Gmina Miejska Kraków / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Start: Wzgórze Lasoty pod Kopcem Krakusa (Podgórze) – godz. 10:30.

Meta: Wzgórze Sowiniec pod Kopcem Piłsudskiego – pierwszy zawodnik spodziewany jest ok. godz. 11:10-11:15, limit czasu na przebiegnięcie 13 km – 2 godz., tj. do godz. 12:30.

Trasa:
Wzgórze Lasoty (271 m n.p.m.), ul. F. Maryewskiego, Pod Kopcem, Za Torem, kładką nad al. Powstańców Śląskich, ul. Dembowskiego, ul. Parkowa, Rynek Podgórski, ul. Brodzińskiego, kładka pieszo-rowerowa im. o. Bernatka, w lewo ul. Podgórską (chodnikiem) i pochylnią zbieg w dół na Bulwar Inflancki nad Wisłą (199 m n.p.m.), dalej bulwarami Wisły do ul. Flisackiej, ul. Kościuszki (chodnikiem pod Norbertanki), ul. św. Bronisławy, al. Waszyngtona pod Kopiec Kościuszki (Wzgórze św. Bronisławy 333 m n.p.m.), dalej al. Waszyngtona, przecięcie ul. Starowolskiej, niebieski szlak rowerowy do al. Do Kopca, Wzgórze Sowiniec (358 m n.p.m.).

MAPA TRASY 13. PZU BIEGU TRZECH KOPCÓW

Na trasie znajdują się liczne atrakcje turystyczne Krakowa, oprócz kopców również kładka im. o. Bernatka, Skałka, Wawel, klasztor sióstr Norbertanek.

Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, której trasa w przeważającej części tylko się wznosi.

Zawodnicy mają do pokonania około 13 km, zarówno po utwardzonej, jak i nieutwardzonej nawierzchni.

Punkt odświeżania i punkty medyczne:
Na trasie 13. PZU Biegu Trzech Kopców punkt odświeżania będzie znajdował się w rejonie Kopca Kościuszki przy Al. Waszyngtona. Punkty medyczne zlokalizowane będą na starcie i na mecie. Dodatkowo, za zawodnikami będzie podążał mobilny punkt medyczny.

Uczestnicy: osoby od 18. roku życia i starsze.

Biuro Zawodów:
Po odbiór pakietów startowych należy zgłosić się do Biura Zawodów (Szkoła Podstawowa nr 29 przy ul. Dembowskiego 12 w Krakowie) w sobotę, 28 września w godzinach 10:00-19:00 i w niedzielę, 29 września w godzinach 8:00-9:30.

Ze względów bezpieczeństwa i pojemności trasy wprowadzony został limit startujących (3500 zawodników), który w tym roku został wyczerpany po upływie 5 godzin i 47 minut od momentu rozpoczęcia zapisów, kiedy to został nadany 3500. numer startowy!

Pierwszą edycję imprezy, w 2007 roku, ukończyły 264 osoby, a przed rokiem do mety dobiegło już 2498 biegaczy! Olbrzymie zainteresowanie 13. PZU Biegiem Trzech Kopców stwarza szansę na pobicie kolejnego rekordu frekwencji.

Odbiór pakietu startowego:
Przy odbiorze pakietu startowego należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Organizator dopuszcza sytuację odbioru pakietu startowego w imieniu innej osoby po okazaniu i dostarczeniu pisemnego upoważnienia do odbioru oraz zaświadczenia lekarskiego lub oświadczenia zawodnika o stanie zdrowia podpisanego przez niego osobiście. Przyjmowane będą wyłącznie oryginały oświadczenia (nie skan/zdjęcie) na wzorze udostępnionym przez Organizatora, zawierającym oświadczenie o stanie zdrowia udostępnione na stronie internetowej Organizatora. Organizator nie wymaga kserokopii dowodu osobistego osoby upoważniającej. Biuro Zawodów nie wydaje druków oświadczenia/upoważnienia.

W Biurze Zawodów nie ma możliwości przepisania opłaty startowej/pakietu startowego na innego zawodnika.

Podczas odbioru pakietu startowego zawodnicy zobowiązani są do podpisania  oświadczenia, że są świadomi zagrożeń mogących pojawić się w związku ze startem w biegu oraz że ich stan zdrowia pozwala na udział w tym biegu. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do swojego zdrowia i związanej z tym możliwości uczestnictwa w biegu, zawodnik zobowiązany jest we własnym zakresie zasięgnąć przed startem opinii lekarza.

UWAGA! Z powodu wyczerpania limitu startujących nie ma możliwości zapisania się do biegu w Biurze Zawodów.

Depozyt:
Organizator zapewnia transport bagażu osobistego zawodników ze startu na metę, zapakowanego w worek otrzymany w pakiecie startowym, oklejony w widocznym miejscu naklejką z numerem. Depozyt na starcie (samochody dostawcze) zlokalizowany będzie  przed Biurem Zawodów, czynny w dniu 29.09.2019 roku w godzinach 8:00-10:00. Ostatni samochód odjeżdża o godzinie 10:05. Depozyt na mecie czynny będzie w dniu 29.09.2019 roku w godzinach 11:00-13:30. Wydawanie worków z depozytu będzie odbywało się za okazaniem numeru startowego. Zgubienie numeru startowego przez zawodnika zwalnia Organizatora od odpowiedzialności za pobranie worka przez inną osobę. Zabrania się pozostawiania w depozycie przedmiotów wartościowych oraz dokumentów. Organizator nie odpowiada za rzeczy osobiste zawodników pozostawione poza wyznaczonym depozytem oraz pozostawione w depozycie po zakończeniu wyznaczonych godzin pracy depozytu.

Darmowa komunikacja miejska dla zawodników i wolontariuszy:
Zawodnicy oraz wolontariusze 13. PZU Biegu Trzech Kopców w dniu 29 września 2019 roku będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów środkami Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Zawodnicy uczestniczący w biegu muszą okazać numer startowy,  natomiast  wolontariusze – specjalny identyfikator wydany przez Organizatora biegu – Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Specjalne autobusy dla kibiców i zawodników:
Dla kibiców chcących dostać się ze strefy startu do strefy mety zostanie zorganizowany transport. Dwa autobusy będą podstawione na Rynek Podgórski. Odjazdy: około godziny 10:25 i około godziny 10:50 (kierunek – przystanek ZOO).

O godzinie 12:00 na przystanek ZOO zostaną podstawione autobusy kursujące na przystanek Muzeum Narodowe (dawny przystanek Hotel Cracovia) oraz w okolice Rynku Podgórskiego.

Rekordy trasy: open – Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (Kenia) – 40 minut i 4 sekundy (2017 r.), kobiety – Lilia Fiskowicz (Mołdawia) – 47 minut i 12 sekund (2016 r.).

Zwycięzcy: 2007 – Artur Osman (Polska) i Dorota Ustianowska (Polska), 2008 – Siergiej Fiskowicz (Ukraina) i Dorota Ustianowska (Polska), 2009 – Nikołaj Riabinin (Rosja) i Anastazja Padalińska (Białoruś), 2010 – Leonid Rybak (Ukraina) i Ilona Barwanowa (Ukraina), 2011 – Dariusz Kruczkowski (Polska) i Alena Berasniowa (Białoruś), 2012 – Samuel Kemboi Rutto (Kenia) i Ewa Kucharska (Polska), 2013 – Taras Salo (Ukraina) i Anastazja Daszkiewicz (Białoruś), 2014 – Artur Kern i Ewa Kucharska, 2015 – Sergii Rybak (Ukraina) i Paulina Golec, 2016 – Szymon Kulka, Lilia Fiskowicz (Mołdawia), 2017 – Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo, Stellah Jepngetich Barsosio (oboje Kenia), 2018 – Tomasz Grycko (Polska) i Katarzyna Broniatowska (Polska).

Nagrody w 2019 roku:

1. Każdy z zawodników, który ukończy bieg w regulaminowym czasie otrzyma pamiątkowy medal.

2. Nagrody w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn:

I miejsce – 4.000 złotych

II miejsce – 3.000 złotych

III miejsce – 2.000 złotych

3. W kategoriach wiekowych zostaną przyznane nagrody rzeczowe – sprzęt sportowy od Sponsora biegu, firmy Salomon oraz Balneokosmetyki od Partnera biegu, Malinowych Hoteli – o wartości minimum:

I miejsce – 700,00 złotych

II miejsce – 500,00 złotych

III miejsce – 300,00 złotych

4. Puchary ufundowane przez Miasto Kraków otrzymają zdobywcy trzech pierwszych miejsc w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn.

5. Zawodnicy, którzy otrzymają nagrody w klasyfikacji generalnej nie otrzymują nagród w kategorii wiekowej.

Dla kibiców i zawodników:
W miasteczku imprezy zlokalizowanym w strefie mety pod Kopcem Piłsudskiego:

- będzie można skorzystać z porad trenerów personalnych Partnera biegu – My Fitness Place, który przygotuje również strefę relaksu;

- w punkcie konsultacji fizjoterapeutycznej, w godz. 10:00-14:00, specjaliści gabinetu rehabilitanci.pl będą odpowiadać na pytania i wątpliwości dotyczące kondycji po biegu, sprawdzą ewentualne kontuzje i przyczyny bólu, zalecą najskuteczniejsze formy regeneracji czy zaproponują optymalną opiekę rehabilitacyjną i treningową

Królewska Triada Biegowa: 13. PZU Bieg Trzech Kopców jest drugim etapem Królewskiej Triady Biegowej 2019. Specjalnymi nagrodami zostaną uhonorowane wszystkie osoby, którym w 2019 roku uda się ukończyć wszystkie trzy imprezy biegowe organizowane przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie – 18. PZU Cracovia Maraton, 13. PZU Bieg Trzech Kopców i 6. PZU Cracovia Półmaraton Królewski.

Zmiany w organizacji ruchu:
Podczas biegu wystąpią niewielkie utrudnienia w ruchu kołowym. Chwilowo będzie wstrzymany ruch w rejonach Rynku Podgórskiego (ul. Limanowskiego i ul. Brodzińskiego – ruch kołowy i tramwajowy zostanie wstrzymany na około 15 min w godz. 10:30-10:45) oraz Salwatora.

W godzinach 10:30 – 12:30  zamknięta dla ruchu będzie ulica Starowolska, przez którą uczestnicy imprezy będą wbiegać do Lasu Wolskiego. Zostaną wyznaczone objazdy do ul. Jodłowej oraz do ul. 28 lipca 1943 r.:

- od ul. Starowolskiej ulicami Królowej Jadwigi, Junacką, Chełmską, Rzepichy, Orlą, Księcia Józefa do ul. Jodłowej;
- od ul. Jodłowej ulicami: Księcia Józefa, Orlą, Rzepichy, Chełmską, Junacką, Królowej Jadwigi do Al. 28. Lipca 1943 r.

W godzinach 10:00 – 12:30 zamknięta będzie ul. Kościuszki. Zostanie wyznaczony objazd do ul. Konopnickiej:

- ul. Zielińskiego, Monte Casino do Ronda Grunwaldzkiego.

Ruch tramwajowy na Salwator zostanie utrzymany przez cały czas trwania biegu.

W dniu startu, 29 września będzie obowiązywał całkowity zakaz zatrzymywania się na ul. Dembowskiego. Wszyscy zmotoryzowani powinni znaleźć sobie miejsce parkingowe w okolicy lub przesiąść się na komunikację miejską.

Program 13. PZU Biegu Trzech Kopców
29.09.2019 r. (niedziela)
9:30 – powitanie uczestników,
9:50 – wspólna rozgrzewka (zbiórka w okolicy startu – pod Kopcem Krakusa),
10:20 – otwarcie imprezy,
10:30 – start zawodników (pod Kopcem Krakusa),
11:10-11:15 – planowane pojawienie się na mecie zwycięzcy (pod Kopcem Piłsudskiego),
11:30 – dekoracje zawodników w kategorii open,
11:50 – początek dekoracji zawodników w kategoriach wiekowych,
12:30 – zamknięcie trasy,
14:00 – zakończenie imprezy.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne