Koniec negocjacji w sprawie budowy ośrodka na terenach po basenach „Polfy”

Baseny "Polfy" zostały zamknięte w 2009 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na początku stycznia Zarząd Infrastruktury Sportowej przedstawi zaprosi dwie firmy, z którymi negocjował, do złożenia ofert. Będą miały 30 dni, by złożyć ostateczne propozycje budowy razem z miastem Centrum Sportu i Rekreacji przy ulicy Eisenberga.

ZIS po raz drugi szuka inwestora, z którym w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego chce przywrócić blask popularnego niegdyś miejsca wypoczynku, nazywanego basenami „Polfy”.  Do negocjacji zaproszone zostały dwa podmioty, które odpowiedziały na ogłoszenie o koncesji – Przedsiębiorstwo Przemysłu Betonów „Prefabet Białe-Błota” oraz „Go Fit Kraków” z Hiszpanii.

– Od początku czerwca do końca pierwszej dekady grudnia przeprowadzono trzy rundy negocjacyjne, podczas których kandydaci przedstawili własne koncepcje zagospodarowania terenu i modele organizacyjno-prawne, które następnie były poddane dyskusji. Podczas negocjacji omawiano także aspekty techniczne, prawne i finansowe – informuje Zarząd Infrastruktury Sportowej.

Hiszpanie faworytem

Obecnie miasto wraz z zespołem doradczym pracuje nas przygotowaniem opisu warunków koncesji i innych dokumentów. Na początku roku zostaną one przekazane kandydatom, którzy będą mieli 30 dni na złożenie ostatecznych ofert. – Następnie Komisja Negocjacyjna, w oparciu o określone kryteria dokona oceny złożonych ofert, także pod kątem spełniania warunków określonych w postępowaniu. Z podmiotem, którego oferta spełni warunki, a także uzyska najwyższą liczbę punktów, zostanie zawarta umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym – tłumaczą urzędnicy.

Zdecydowanym faworytem, co sugerował w rozmowie z nami Paweł Popławski, kierownik Działu Planowania i Przygotowania Inwestycji w ZIS, są Hiszpanie. Oferta „Prefabetu Białe-Błota” może zostać odrzucona ze względu za proponowany przez nich model spółki.

– Realny termin podpisania umowy to koniec pierwszego kwartału 2017 roku – przewiduje Paweł Popławski.

Ile to będzie kosztować?

Urzędnicy ZIS szacowali, że budowa nowego ośrodka na terenie o powierzchni  1,82 hektara może kosztować nawet  80 milionów złotych. Podczas prawie półrocznych negocjacji wyszło, że być może inwestycję uda się zrealizować o 20 milionów złotych taniej.

Przy ulicy Eisenberga planowana jest budowa odkrytego basenu z mokrym placem zabaw dla dzieci i innymi atrakcjami. Popadający w ruinę budynek ma zostać wyburzony, a w jego miejsce planowana jest budowa obiektu-rekreacyjno-sportowego. Później być może także hotelu i centrum rehabilitacyjnego.

News will be here