Koronawirus storpeduje plany miasta dotyczące stadionu?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Sytuacja związana z koronawirusem zmusi samorządy do szukania oszczędności. Kraków wstrzymuje się z decyzją o wykupie praw autorskich do projektu stadionu Wisły.

Unia Metropolii Polskich szacuje, że tylko w tym roku do budżetu Krakowa może trafić blisko 300 milionów złotych mniej, niż zakładano na początku roku. Najwięcej miasto może stracić na wpływach z podatków dochodowych od firm oraz osób fizycznych.

Dokładnie tydzień temu informowaliśmy, że prezydent nakazał miejskim jednostkom wstrzymanie ogłaszania przetargów na inwestycje. – Trudno teraz decydować się na wszystkie wydatki, bo już wiemy, że uszczerbek finansowy miasta będzie duży – mówiła Monika Chylaszek, rzeczniczka Jacka Majchrowskiego.

Cięcia mogą skutkować między innymi brakiem umowy na przejęcie od pracownci Archetus praw autorskich do projektu stadionu im. Henryka Reymana i prace adaptacyjne części pomieszczeń, w których siedziby mają dwie miejskie jednostki.

Stan zawieszenia

Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa potwierdza, że negocjacje z właścicielami Archetusa, spadkobiercami dorobku projektanta stadionu Wisły - Wojciecha Obtułowicza i posiadaczami praw autorskich majątkowych zostały zakończone. Nie zapadła jednak decyzja o tym, czy umowa zostanie lub nie zostanie podpisana.

– Wobec problemów ekonomicznych, jakie epidemia może wywołać w gminnych budżetach, samorządy muszą na nowo zweryfikować swoje plany inwestycyjne. Dotyczy to również Krakowa i zakupu praw do stadionu. Jak tylko zostanie podjęta decyzja przekażemy tę informację – poinformował rzecznik ZDMK.

Miasto musiało negocjować kwotę wykupu, bo nie zadbało o przejęcia praw w czasie realizacji inwestycji przy ulicy Reymonta. Wykup pozwoliłby gminie dokończyć budowę stadionu i poprawić jego funkcjonalności oraz wybudować parkingi. Kryzys wywołany pandemią koronawirusa może zweryfikować te plany i odsunąć ich realizację w czasie.

W 2023 roku w Krakowie mają się odbyć III Igrzyska Europejskie, a obiekt Wisły miałby być m.in. areną otwarcia imprezy. Choć przedstawiciele urzędu marszałkowskiego zapewniają, że przygotowania do wydarzenia trwają, wciąż nie znamy listy dyscyplin. Brakuje też gwarancji rządu w sprawie przekazania środków centralnych na modernizację bazy sportowej, w tym stadionu im. Henryka Reymana.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne