Kraków gospodarzem mistrzostw Europy. Twarzą imprezy R. Lewandowski

fot. Amp Futbol Polska

Od 12 do 20 września 2020 roku nasze miasto zorganizuje mistrzostwa Europy w ampfutbolu (piłkarzy po amputacjach). Pod Wawelem wystąpi 16 drużyn. Miasto-gospodarza imprezy wybrała w sobotę w Warszawie Europejska Federacja Ampfutbolu.

Konkurentami Krakowa byli między innymi Iralndczycy, ale od kilku miesięcy w kuluarach można było usłyszeć, że polska kandydatura jest najlepsza.

Nasze przygotowania do imprezy chwalił sekretarz generalny Europejskiej Federacji Ampfutbolu (EAFF) Simon Baker, który kilka tygodni temu wizytował stadiony, hotele i inne miejsca niezbędne do organizacji turnieju.

Zaangażowanie kapitana kadry

– Amp Futbol Polska znane jest w całej ampfutbolowej Europie z organizacji świetnych turniejów – mówił Irlandczyk.

Uczestnicy Euro będą korzystać ze stadionów Cracovii, Wisły i Garbarni oraz obiektów Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Miasto planuje podpisać z Telewizją Polską umowę na transmisję spotkań.

Twarzą mistrzostw będzie Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski już kilka miesięcy temu wysłał do urzędu miasta list z deklaracją zostania ambasadorem imprezy. Napastnik Bayernu Monachium mocno angażuje się w pomoc reprezentacji w ampfutbolu.

– Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny obdarzono nas zaufaniem i kolejna duża impreza zagości w Krakowie. Podczas Euro 2017 pokazaliśmy się jako sprawni i gościnni organizatorzy – mówi Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Jacka Majchrowskiego do spraw sportu.

Ampfutbol – zasady

Grać może każdy po jednostronnej amputacji oraz osoby z wadami kończyn. Nie można używać protez, za to dozwolone są kule.

Mecze amp futbolu odbywają się na boisku o wymiarach 60 na 40 metrów, a spotkanie trwa 50 minut (dwie połowy z dziesięciominutową przerwą). W jednej drużynie występuje sześciu graczy z pola plus bramkarz. Amp futbol swoje początki miał w Stanach Zjednoczonych w latach 80. ubiegłego wieku. W Polsce dynamicznie rozwija się od siedmiu lat.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne