Kraków walczy z betonem. Rekordowy 2016 rok

Boiska przy szkołach przy ulicach Dembowskiego i Skośnej fot. Mateusz Chwajoł /ZIS, Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W latach 2014-2016 71 betonowych boisk przyszkolnych zyskało nowe, poliuretanowe nawierzchnie. Jest kolorowo i bezpiecznie. – Rekordowy był 2016 rok, w którym udało się nam zrewitalizować aż 40 nawierzchni – mówi Paweł Popławski, Kierownik Działu Planowania i Realizacji Inwestycji z Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Radny Tomasz Urynowicz, przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Kultury Fizycznej, jest bardzo zadowolony z efektów programu rewitalizacji i modernizacji boisk przyszkolnych. Pierwsze z nich zostały wyremontowane w 2014 roku. – Wymyśliłem nawet specjalny hasztag #KoniecBetonu. Cieszę się, że ubywa betonowych placów do gry. To ważne, że jest bezpieczniej, ale i kolorowo, bo stare boiska są szare i brzydkie. Rodzice, wybierając szkołę dla dziecka, zwracają uwagę na bazę sportową – mówi radny.

Rewitalizacja trzy razy tańsza od budowy

W trzech edycjach udało się zrewitalizować 73 place, w tym 71 boisk i dwie bieżnie. W 2014 roku powstało 14 boisk, w 2015 – 19, a rok temu aż 40 (w 22 lokalizacjach). Radni przeznaczyli na ten cel prawie 19 milionów złotych. Średni koszt modernizacji boiska wyniósł nieco ponad 265 tysięcy złotych.

Gdyby miasto chciało budować boiska od zera, na pewno nie udałoby się tak szybko poprawiać infrastruktury sportowej dla uczniów. Chodzi oczywiście o pieniądze. – Budowa boiska kosztuje około 600-700 tysięcy złotych. Rewitalizacja z wykorzystaniem istniejącej podbudowy i zamiany nawierzchni bitumicznej na poliuretanową jest trzy razy tańsza – zaznacza Paweł Popławski z Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, który nadzoruje inwestycje.

Spełnione marzenia

Od czerwca 2016 roku nowym boiskiem cieszą się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 29 im. Jana Matejki w Podgórzu. – O takim boisku marzyliśmy od dawna – nie kryje Ewa Ptasznik, dyrektor placówki z al. Dembowskiego 12.

– Jesteśmy szkołą promującą zdrowie, a więc wszystko, co zdrowe, w tym ruch na świeżym powietrzu, to nasze priorytety i tak naprawdę w stu procentach możemy teraz realizować – cieszy się dyrektor szkoły.

Radny Urynowicz podkreśla, że boiska powinny być maksymalnie wykorzystywane nie tylko do obowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego. – Potrzebne są programy, dzięki którym krakowski sport będzie podnosić swój poziom. Warto popatrzeć na Stany Zjednoczone, gdzie sport dzieci i młodzieży oparty jest na szkolnym. To tam, wśród tysięcy ćwiczących, przesiewa się talenty – mówi Urynowicz.

Boiska wyremontowane w latach 2014-2016 (lokalizacje)

Rok 2014:Rok 2015:
Rok 2016:

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne