Kraków zaufanym partnerem organizatorów dużych wydarzeń sportowych. „Są wisienką na torcie naszych działań”

Każdego roku miasto jest współorganizatorem stojących na wysokim poziomie i relacjonowanych na cały świat imprez sportowych. W sierpniu pod Wawelem zakończy się 80. Tour de Pologne i zostanie rozegrany XX Memoriał Huberta Jerzego Wagnera.

Goszczenie najlepszych sportowców, którzy rywalizują w TAURON Arenie Kraków i na ulicach miasta, przynosi wiele profitów. Przede wszystkim jest to najlepsza i najtańsza forma promocji. Tłumnie przyjeżdżający pod Wawel kibice korzystają w te dni z hoteli i restauracji, robią zakupy w sklepach, na czym korzystają miejscowi przedsiębiorcy. Mieszkańcy mają też na wyciągnięcie ręki wielkie gwiazdy sportu, w których ślady chcą pójść rzesze dzieci i młodzieży trenujących w krakowskich klubach sportowych.

Przykłady pociągają

– W krakowskim sporcie dzieje się dużo przez cały rok. Zależy nam, by osoby w każdym wieku, ale zwłaszcza najmłodsze pokolenie, mogły brać udział w bezpłatnych treningach i korzystać z boisk, basenów i hal, które Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie buduje i modernizuje od 15 lat. Duże wydarzenia sportowe są wisienką na torcie naszych działań – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor miejskiej jednostki.

Projekt ZIS „Trenuj w Krakowie!” wpisuje się w miejską kampanię „Kraków w formie”. Szeroka oferta obejmuje cykle dla dorosłych: „Biegaj w Krakowie!” (w wakacje są też specjalne zajęcia dla pań – „Kobiety w biegu”) czy treningi nordic walking „Chodźże z nami!”, a dla najmłodszych „Dzieciaki na start!” – zajęcia z różnych dyscyplin sportu, na różnych krakowskich obiektach. Są także specjalne wydarzenia z okazji Dnia Dziecka czy Mikołajek.


Fot. Szymon Gruchalski/Archiwum Zarządu infrastruktury Sportowej w Krakowie
Fot. Szymon Gruchalski/Archiwum Zarządu infrastruktury Sportowej w Krakowie

Rzymski historyk Tytus Liwiusz pisał: Verba docent, exempla trahunt – słowa uczą, przykłady pociągają. Dobry przykład idzie z góry – najpierw od rodziców, a potem od nauczycieli, wychowawców. W stronę sportu pociągają także jego wielkie gwiazdy, które pokazują, jak wiele można osiągnąć dzięki regularności i wytrwałości.

Wybitni sportowcy od lat przyjeżdżają do Krakowa, który jest współgospodarzem wielkich wydarzeń. – W Memoriale Wagnera od lat oglądamy najlepszych siatkarzy świata, w Tour de Pologne ściga się ścisła czołówka kolarzy. Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Rafał Majka czy Michał Kwiatkowski są najlepszymi wzorcami. Mamy nadzieję, że dzięki nim będzie nam rosło nowe pokolenie sportowców – podkreśla Krzysztof Kowal.

Sierpień z Tour de Pologne i Memoriałem Wagnera

Czesław Lang, dyrektor generalny Lang Team podkreśla, że Kraków jest dla Tour de Pologne niczym Paryż dla Tour de France, a wszystkie drogi prestiżowej kolarskiej imprezy z cyklu UCI World Tour prowadzą do naszego miasta. Międzynarodowy wyścig odbywa się tu od 2008 roku. Do 2016 byliśmy gospodarzami ostatniego etapu i zakończenia rywalizacji. W latach 2017-2019 kolarze inaugurowali zmagania w Krakowie, a od 2020 roku peleton z gwiazdami światowego formatu ponownie finiszuje przy Błoniach i tutaj ma też miejsce wielki finał imprezy.

Fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Jubileuszowa, 80. edycja Tour de Pologne rozpoczyna się już jutro (29 lipca) w Poznaniu. Kolarze zawitają do Krakowa 4 sierpnia po południu, na zakończenie siódmego etapu z Zabrza. Finisz na al. Focha poprzedzą trzy pięciokilometrowe rundy ulicami miasta. Wcześniej na pętli wokół Błoń, w tej samej oprawie co zawodowcy, będą się ścigać uczestnicy Tour de Pologne Junior.

– Promujemy Polskę, w tym piękny Kraków, poprzez sport. Wyścig jest transmitowany do ponad stu państw. Pokazujemy, jak nasza Polska się zmienia – podkreśla Czesław Lang.

– W czasie 80. Tour de Pologne znów zobaczymy Kraków pokazywany najpiękniej jak to możliwe – cieszy się Krzysztof Kowal.

Dwa tygodnie później, od 18 do 20 sierpnia, w TAURON Arenie Kraków kibiców czekają sportowe emocje związane z jubileuszową, dwudziestą edycją Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Najlepszy towarzyski turniej siatkarski na świecie będzie tym razem próbą generalną przed mistrzostwami Europy.

 Fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie


W największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce zobaczymy reprezentację biało-czerwonych, świeżo upieczonych zwycięzców Siatkarskiej Ligi Narodów, aktualnych wicemistrzów świata i brązowych medalistów ME. Ich rywalami będą mistrzowie olimpijscy – Francuzi, mistrzowie świata i Europy – Włosi oraz wicemistrzowie Starego Kontynentu – Słoweńcy. – Bardzo mi zależało, by przed ME zmierzyć się z mocnymi rywalami. Taki skład jest korzystny dla nas i kibiców, którzy przyjdą zobaczyć mocne reprezentacje i gwiazdy siatkówki – powiedział w lutym trener Polaków Nikola Grbić.

Memoriał Wagnera po raz pierwszy odbył się w Krakowie w 2014 roku, kilka miesięcy po otwarciu TAURON Areny. Rok później impreza przeniosła się do Torunia, jednak od 2016 wróciła pod Wawel. Tegoroczna edycja będzie siódmą z rzędu rozgrywaną w Krakowie. W tym roku podpisany został list intencyjny dotyczący organizacji turnieju także w latach 2024-2025.

Jesienne wydarzenia Królewskiej Triady Biegowej

Sukcesem Krakowa są również duże wydarzenia biegowe – na czele z Cracovia Maraton – bardzo dobrze oceniane przez uczestników z całego świata. Jesienią odbędą się dwie pozostałe imprezy wchodzące w skład Królewskiej Triady Biegowej. 24 września rywalizować będą uczestnicy PGE Energia Ciepła 16. Biegu Trzech Kopców, a 8 października 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

Zapisy internetowe do Biegu Trzech Kopców rozpoczną się 2 sierpnia o godzinie 12. Trwa rejestracja uczestników półmaratonu – do 31 lipca włącznie obowiązuje początkowa opłata startowa.

Fot. Szymon Gruchalski/Archiwum Zarządu infrastruktury Sportowej w Krakowie
Fot. Szymon Gruchalski/Archiwum Zarządu infrastruktury Sportowej w Krakowie