Kto pierwszy zdobędzie trzy kopce? Faworytami są Polacy

fot. Szymon Gruchalski/Archiwum ZIS

Rekordowe 3500 osób wystartuje w niedzielę w 13. PZU Biegu Trzech Kopców. Początek o godzinie 10.30 pod Kopcem Krakusa, meta na Sowińcu pod Kopcem Piłsudskiego.

Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mają do pokonania 13-kilometrową trasę pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg jest zaliczany jako „anglosaski”. Trasa prowadzi raz w górę, raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej", gdzie biegnie się tylko pod górę.

W ostatnich latach impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Choć organizatorzy zwiększyli limit startujących do 3500, miejsca skończyły się w ciągu 5 godzin i 47 minut.

Unikalna atmosfera

Grzegorz Sudoł, brązowy medalista w chodzie, jeden z trenerów prowadzących zajęcia przed największymi krakowskimi biegami, uważa, że największe szanse na wygraną mają Tomasz Grycko z UKS Bliza Władysławowo i Katarzyna Borniatowska z AZS AWF Kraków. Ten duet był najlepszy w 2018 roku.– Ten bieg ma swój klimat. Ludzie siedzą, rozmawiają – chwali Grycko.

Rekord trasy został ustanowiony w 2017 roku przez Kenijczyka Hillary’ego Kiptyma Maiyo i wynosi 40.04. Tego samego dnia padł najlepszy rezultat wśród kobiet – 47.31 – uzyskała Stellah Jepngetich Barsosio (również z Kenii). 

13. PZU Bieg Trzech Kopców jest częścią Królewskiej Triady Biegowej. W jej skład wchodzą także 18. PZU Cracovia Maraton (odbył się 28 kwietnia) i 6. PZU Cracovia Półmaraton Królewski (zaplanowany na 13 października).


comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne