Lider bułgarskiej ekstraklasy był poważnym przeciwnikiem dla Białej Gwiazdy. Nowy obrońca zaprezentowany

Dawid Szot, strzelec gola dla Wiły fot. Wisła Kraków
W pierwszym sparingu na zgrupowaniu w tureckim Belek Wisła zremisowała z mistrzem Bułgarii i liderem tamtejszej ekstraklasy Ludogorcem Razgrad. Bramkę dla krakowian w 81. minucie zdobył rezerwowy Dawid Szot.

Podopieczni Adriana Guli w sobotę przylecieli do Turcji i rozpoczęli prawie dwutygodniowy obóz. W poniedziałek zagrali tam pierwszy mecz kontrolny, z dużo silniejszym rywalem od Słowaków, których w Myślenicach pewnie pokonali 3:0. Ich rywalem był Ludgorec, który w poprzednim sezonie po raz dziesiąty z rzędu został mistrzem Bułgarii i jest na dobrej drodze, by kontynuować tę serię.

Do przerwy Wiślacy nie byli wystarczająco agresywni, a z piłką przy nodze nie potrafili zagrozić bramce rywala. Na początku zostali zepchnięci do defensywy i już w czwartej minucie Paweł Kieszek puścił gola w sytuacji sam na sam.

Krakowianie oddali pierwszy celny strzał dopiero w 67. minucie, gdy głową uderzył Felicio Brown Forbes. W końcówce Gula zostawił na boisku aż trzech napastników – grał m.in. debiutujący w Wiśle Hiszpan Luis Fernandez, który wniósł nieco ożywienia – ale wyręczył ich obrońca. Rezerwowy Dawid Szot dał dobrą zmianę, a w 79. minucie doprowadził do wyrównania strzałem z linii pola karnego.

Tym razem trener Gula dał więcej pograć niektórym zawodnikom, a część – jak Michal Frydrych, Gieorgij Żukow i Michal Skvarka – znalazła się poza kadrą. Wisła milczy w sprawie dołączenia do drużyny Aschrafa El Mahdioui'ego, który z powodu kwarantanny nie wyleciał z resztą zespołu do Turcji i miał dołączyć do kolegów po uzyskaniu negatywnego testu. Środkowy pomocnik, ważna postać w drużynie, w tym roku jeszcze nie trenował z drużyną. Pojawiły się za to informacje, że może zostać sprzedany.

Kolejny sparing Wiślaków odbędzie się w piątek, kiedy zagrają z czeskim Banikiem Ostrawa.

Wisła Kraków – Ludogorec Razgrad 1:1 (0:1)

Bramki: Szot (79.) – Sotiriou (4.).

Wisła: Kieszek (46. Biegański) - Gruszkowski (68. Szot), Szota, Sadlok (75. Koncewicz-Żyłka), Hanousek (46. Ring) - Starzyński (75. Młyński), Kuveljić, Plewka, Savić (75. Ondrasek), Hugi (68. Fernandez) - Kliment (46. Brown Forbes).

Nowy obrońca do 2025

W Wiśle zagra też kolejny po Sebastianie Ringu obrońca z ligi szwedzkiej. Mowa o środkowym defensorze, który był jednym z priorytetów klubu na zimowe okno transferowe. Nowym piłkarzem 13-krotnego mistrza Polski został 22-letni Joseph Colley, który jest już w Turcji i podpisał umowę do 30.06.2025.

Colley urodził się w Gambii, ale od dziecka mieszkał w Szwecji. Gdy miał kilkanaście lat, trafił do Chelsea, gdzie nie zrobił kariery w pierwszym zespole. Później został zawodnikiem włoskiego Chievo i znów miał problem z grą. Przełom nastąpił po powrocie do ojczyzny – w sezonie 2021 (w tym kraju gra się systemem wiosna-jesień) rozegrał w najwyższej klasie 23 mecze dla IK Sirius. Jego umowa wygasła 31 grudnia i był wolnym zawodnikiem, co wykorzystała Wisła.

Colley był także etatowym reprezentantem w kategoriach od U-15 do U-19.