Miasto obiecuje pieniądze na remont trybuny i dwóch budynków mocno nadgryzionych zębem czasu

Widok na budynki klubowe Juvenii od strony trybuny fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na osiem milionów złotych ZIS wycenia remont obiektu Juvenii na Błoniach. W projekcie budżetu na 2023 rok i Wieloletniej Prognozie Finansowej nie ma środków na inwestycję, ale to ma się niedługo zmienić.

Zarząd Infrastruktury Sportowej posiada niezbędne zezwolenia, o czym już informowaliśmy w LoveKraków.pl. Siedziba Juvenii (dwa budynki z szatniami, siłownią, pomieszczeniami administracyjnymi) i niewielkim stadionem rugby z jednym boiskiem i trybuną znajduje się przy ulicy Na Błoniach 7. Plan miejscowy i wpis Błoni do rejestru zabytków wykluczają nawet niewielką rozbudowę. Ba, trybuna nie może posiadać nawet lekkiego zadaszenia.


Kształt bez zmian

Jak mówi nam Kajetan Cyganik, rzecznik Juvenii Kraków, budynki zaplecza nie zmienią kształtu, natomiast w środku trzeba wszystko wyremontować. Pojawi się też nowa elewacja. Przebudowana trybuna ma pomieścić do 1,5 tysiąca kibiców na miejscach siedzących i stojących.

Remont ma sfinansować miasto, ale w przedstawionym niedawno projekcie budżetu Krakowa na 2023 rok nie ma takiej pozycji. Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal zapewniał jednak radnych z komisji sportu i przedstawicieli klubu o deklaracji prezydenta, że środki się znajdą. Na przebudowę potrzeba około ośmiu milionów złotych, a finansowanie zostanie rozłożone na dwa, trzy lata.

– Chcielibyśmy przeprowadzić remont na przełomie 2023 i 2024 roku, by nie zakłócić pracy klubu – mówił Kowal.

Nie zdążą przed igrzyskami

Zapowiedzi przedstawicieli miasta o czasie modernizacji oznaczają, że stanie się to już po przyszłorocznych III Igrzyskach Europejskich (od 21 czerwca do 2 lipca). Mocno nadgryziony zębem czasu obiekt Juvenii będzie boiskiem treningowym dla wszystkich reprezentacji turnieju w rugby 7 kobiet i mężczyzn. Stawką rywalizacji jest kwalifikacja do letnich igrzysk w Paryżu w 2024 roku. Mecze zostaną rozegrane od 25 do 27 czerwca na stadionie Wisły przy ulicy Reymonta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec