Michał Probierz znów zaskoczył. Zawodnik z krótkim stażem nowym kapitanem

Rafael Lopes, nowy kapitan Cracovii fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Portugalczyk Rafael Lopes od najbliższego meczu przejmie od Janusza Gola opaskę kapitana. Będzie czwartym liderem zespołu w czasie kadencji Michała Probierza i trzecim mianowanym przez 48-letniego szkoleniowca.

Probierz długo kazał czekać szatni i opinii publicznej na przekazanie informacji o nowym kapitanie. Janusza Gola, który miał problemy w porozumieniu się z klubem w sprawie obniżki wynagrodzenia, odwołał 28 kwietnia.

– Trener pewnie już wie, ale czeka z przekazaniem informacji – mówił nam 10 dni temu jeden z jego współpracowników. O nowej funkcji Lopesa jako pierwszy poinformował Mateusz Miga z serwisu sport.tvp.pl.

Mianowany

Wybór kapitana Cracovii nie był demokratycznym aktem członków pierwszej drużyny. Probierz należy do grupy trenerów jednoosobowo namaszczających lidera, który reprezentuje zespół w kontaktach z sędziami i odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu szatni.

Wskazanie na napastnika Lopesa jest zaskoczeniem. Mówiło się, że Gola może zastąpić wicekapitan Milan Dimun, noszący wcześniej opaskę Michał Helik czy najstarszy w drużynie Michal Pesković. W jednym z wywiadów gotowość do prowadzenia Pasów ogłosił Ołeksij Dytiatjew.

Lopes jest w Cracovii stosunkowo krótko, bo niecały rok. Miał zastąpić uwielbianego przez kibiców Airama Cabrerę i na razie nie do końca wszedł w jego buty. Z ośmioma golami jest najlepszym strzelcem drużyny, jednak marnuje wiele sytuacji. W tym sezonie potrafił zdobyć bramkę w trzech kolejnych meczach, a potem nie trafiać ani razu w siedmiu występach w lidze i Pucharze Polski.

Mistrz świata do lat 20 ma spore umiejętności i często więcej daje drużynie, gdy zostanie cofnięty z pozycji numer 9. Być może swoją decyzją Probierz chce go bardziej dowartościować, by piłkarz wszedł na wyższy poziom. Taki manewr udał się mu z Krzysztofem Piątkiem, którego wyznaczył na jednego z wicekapitanów.

Rotacje

W czerwcu Michał Probierz obchodził trzecią rocznicę pracy w klubie z ulicy Kałuży. W klubie zastał wyrastającego na legendę Pasów Miroslava Covilę. Współpraca układała się dobrze przez rok, po czym na początku sezonu 2018/2019 Serb w dziwnych okolicznościach rozstał się z klubem.

Jego następcą został młody obrońca Helik. Kapitańska opaska przerosła zawodnika ze Śląska, który w czasie pełnienia tej funkcji zmarnował dwa rzuty karne. Po niespełna trzech miesiącach Probierz zdjął z niego ciężar odpowiedzialności i przekazał go na barki Gola, zawodnika z krótkim stażem w zespole, ale bardzo doświadczonego. Wszystko było pięknie do końca kwietnia tego roku. Probierz oświadczył, że odwołuje pomocnika, bo ten nie wykazał się odpowiedzialnością w trudnym dla klubu czasie. Były reprezentant Polski odniósł się do sprawy i pokazał ją w innym świetle.

Rafael Lopes zadebiutuje jako kapitan w niedzielnym spotkaniu z Jagiellonią Białystok (początek o godzinie 15).

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne