Mizerne efekty wizyty Michała Probierza w Brazylii

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dwa lata temu trener Cracovii spędził 9 dni w Kraju Kawy – zwiedził bazy brazylijskich klubów i zobaczył 300 piłkarzy. Klub zatrudnił dwóch zawodników, o których większość kibiców Pasów miała już prawo zapomnieć. Tymczasem ich kontrakty są ważne jeszcze przez rok.

W czwartek o godzinie 19 Cracovia zagra we Wrocławiu ze Śląskiem na zakończenie 32. kolejki ekstraklasy. Spotkanie z Wojskowymi, ale w Krakowie, z 24 listopada 2018 roku na pewno pamięta 21-letni dziś Vinicius Fereira Dias. W 73. minucie zmienił Mateusz Wdowiaka i zadebiutował w lidze.

Był to jedyny epizod Brazylijczyka w polskiej lidze. Szanse na kolejne występy zabrała mu między innymi poważna kontuzja kolana w marcu ubiegłego roku. Jego kolega, rok młodszy Matheus Santos Nunes nie doczekał się debiutu w pierwszym zespole.

Vinicius i Matheus wpadli w oko Probierzowi podczas jego wizyty w Brazylii. Wiosną 2018 roku szkoleniowiec postanowił wykorzystać przerwę na mecze kadry i przemierzył tysiące kilometrów do Ameryki Południowej. Tam widział ponad 300 piłkarzy i zwiedził ośrodki treningowe kilku klubów.

Po powrocie zrobił dziennikarzom wykład o stanie brazylijskiej infrastruktury i szkoleniu oraz  skonfrontował to z polskimi zaśnieżonymi boiskami w tym samym okresie.


– Obejrzałem 300 zawodników. Mamy grupę wyselekcjonowanych piłkarzy. Nierealne są tylko transfery z pierwszego zespołu Cruzeiro, gdzie piłkarze kosztują po 10 czy 20 milionów euro – mówił trener.

Kilka tygodni później na testach w Krakowie pojawili się Vinicius, Matheus i Douglas Nogueira. Dwaj pierwsi znaleźli uznanie w oczach trenerów i podpisali swoje pierwsze profesjonalne kontrakty w karierze. Ich umowy wciąż są ważne, kończą się 30 czerwca 2021 roku.

Vinicius i Matheus dobrze się czują pod Wawelem. W mediach społecznościowych zamieszczają wiele zdjęć, spędzają ze sobą wiele czasu. W seniorskiej piłce dotąd nic nie pokazali, a to był ich główny cel przylotu do Europy.

Lepsze wejście do drużyny ma ich rodak Thiago. Pozyskany zimą z Sandecji Nowy Sącz piłkarz ma już na koncie osiem występów w ekstraklasie i Pucharze Polski.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne