Mógł grać w europejskich pucharach, wybrał Wisłę. Zmiany w sztabie pierwszego zespołu

Ivan Jelić Balta fot. Wisła Kraków
Ivan Jelić Balta z drużyny wicemistrza Słowenii – FC Koper, podpisał umowę z Wisłą. Kontrakt 30-letniego obrońcy i defensywnego pomocnika będzie obowiązywał przez dwa lata.
Chorwacki zawodnik zamienił drużynę wicemistrza Słowenii i zdobywcy krajowego pucharu na spadkowicza z polskiej ekstraklasy. To dość zaskakujący ruch, ale skoro Wisła planuje wrócić do elity, to musi pozyskiwać zawodników z większymi umiejętnościami od większości pierwszoligowców.

Jelić Balta zaczynał przygodę z piłką w NK Bjelovar, gdzie zadebiutował również na szczeblu seniorskim. Dekadę temu opuścił klub, by grać dla NK Mladost Zdralovi. Na początku 2014 roku wybrał Niemcy – najpierw grał dla SV Hellas 94 Bietigheim, a następnie w drugiej drużynie Stuttgarter Kickers. Po 2,5 roku wrócił do ojczyzny i reprezentował trzy kluby: NK Mladost Zdralovi, NK Rudes i NK Varazdin, skąd przed startem sezonu 2018/2019 odszedł do Arsenału Kijów.

Sukcesy w Słowenii

W stolicy Ukrainy Jelić Balta spędził jednak tylko kilka miesięcy, a w lipcu 2019 roku związał swoją przyszłość ze słoweńskim FC Koper, z którym osiągał sukcesy. Mierzący 193 cm zawodnik stał się jednym z ważniejszych członków drużyny Kanarków, z którą w minionym sezonie sięgnął pio Puchar Słowenii i zdobył wicemistrzostwo. Rozegrał 32 mecze, strzelił dwa gole i miał dwie asysty. 

Chorwat zrezygnował z gry w eliminacjach europejskich pucharów i wybrał 13-krotnego mistrza Polski, który wpadł w dołek i opuścił ekstraklasę. Zawodnik może grać jako defensywny pomocnik (planując jego transfer Wisła pożegnała Gieorgija Żukowa) i środkowy obrońca.

Zmiany w sztabie

Dwa tygodnie przed początkiem sezonu w I lidze, Wisła przedstawiła komplenty sztab szkoleniowy pierwszej drużyny. Trenerowi Jerzemu Brzęczkowi pomagać będą asystenci: Tomasz Mazurkiewicz, Kazimierz Kmiecik i Radosław Sobolewski. Przygotowaniem fizycznym zawodników w dalszym ciągu zajmie się Leszek Dyja, który przejmie także opiekę nad kontuzjowanymi zawodnikami. Pion medyczny współtworzyć będą: lekarz Mariusz Urban, fizjoterapeuta Marcin Bisztyga i masażysta Karol Biedrzycki.

Szefem działu analizy pozostał Michał Siwierski. Pomagać mu będzie pracujący dotychczas w klubowej akademii Krzysztof Siłka, który zastąpił Dominika Dydułę. Dyduła postanowił o odejściu z klubu, podonie jak trener bramkarzy Maciej Kowal. Od początku przygotowań z golkiperami Białej Gwiazdy znów pracuje Artur Łaciak. Członkami sztabu w dalszym ciągi pozostaną Jarosław Krzoska (kierownik drużyny) i Jan Batko (kitman).

Psycholog Damian Salwin będzie do dyspozycji zespołu w ograniczonym czasie. Z klubem definitywnie żegnają się natomiast trener przygotowania motorycznego Agnieszka Jasek-Stanek i masażysta Marcin Dudzik.


comments powered by Disqus