Najdłuższa sztafeta w historii, zwiedzanie i integracja europejska. Młodzi Polacy najlepsi w Krakowie [ZDJĘCIA]

Athletics Unlimited Games 2022 fot. Łukasz Szeląg

Od piątku do niedzieli Kraków był gospodarzem Athletics Unlimited Games, czyli zawodów dla młodych lekkoatletów urodzonych w latach 2009–2010 z dziesięciu krajów. Najlepiej spisała się polska młodzież!

Nasi reprezentanci wygrali klasyfikację generalną zawodów, w których wzięło udział 800 sportowców z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii i Słowacji. Po pierwszym dniu – konkurencjach siłowych – na prowadzeniu była Bułgaria przed Polską i Rumunią. Drugiego dnia zmagań najlepsi z kolei byli Polacy przed Rumunami i Łotyszami. Każdy kraj mógł zgłosić do zawodów maksymalnie po 20 chłopców i 20 dziewczynek z rocznika 2009 i tyle samo z 2010, więc reprezentacja mogła liczyć maksymalnie 80 osób. Zawodnicy mogli się sprawdzić w konkurencjach biegowych, skokach i rzutach.

Jedną z atrakcji Athletics Unlimited Games była sztafeta, prawdopodobnie najdłuższa na świecie. Każdy z zawodników przebiegł bowiem 200 metrów, a zmian było aż 80! W tej sztafecie najlepsi okazali się młodzi zawodnicy z Rumunii, którzy o 18 sekund wyprzedzili Polaków i o ponad 1,5 minuty ekipę Chorwacji. Biało-czerwoni ambitnie walczyli, kilka razy byli na prowadzeniu, ale ostatecznie nie dali rady rumuńskim zawodnikom.Sport i dobra zabawa

– Nie wyniki były tu najważniejsze, ale oczywiście jest nam bardzo miło, że nasza zdolna młodzież zaprezentowała się tak dobrze na tle innych europejskich reprezentacji. Od lat wiemy, że mamy bardzo utalentowanych sportowo młodych ludzi, a naszym zadaniem jest zachęcenie oraz stworzenie im warunków do uprawiania sportu. Staraliśmy się wszystko zorganizować tak, by przede wszystkim młodzi ludzie dobrze się bawili. Dzięki temu mamy m.in. ustanowiony rekord Polski w wyścigu taczek – śmieje się Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Zawody odbywały się w piątek i sobotę, zaś w niedzielę sportowcy wspólnie udali się na zwiedzanie Krakowa i okolic (m.in. Wawel, kopalnia soli w Wieliczce). Na koniec zorganizowana została dyskoteka i efektowne dekoracje zwycięzców.

Głównym celem projektu Athletics Unlimited Games jest poprawa aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, promowanie proekologicznych i prozdrowotnych zachowań wśród społeczeństwa oraz integracja europejska.

comments powered by Disqus