Narodowe Centrum Rugby 7 działa już trzy lata

fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

14 listopada minęły trzy lata od otwarcia Narodowego Centrum Rugby 7 na osiedlu Lubocza. Z obiektu korzystają młodzi zawodnicy Nowa Huta Rugby Klub, szkoły, Juvenia Kraków, akademie, amatorskie drużyny piłkarskie i mieszkańcy pobliskich osiedli.

Kompleks przy ulicy Karola Darwina 49a w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie składa się z głównej płyty trawiastej (100x70 metrów do rozgrywek rugby i piłki nożnej), boiska ze sztuczną trawą (60x30 metrów), wielofunkcyjnego do koszykówki i siatkówki oraz budynku z szatniami i świetlicą. Dwa pierwsze boiska są oświetlone przez lampy o średnim natężeniu odpowiednio 200 luksów (boisko trawiaste) i 125 luksów (boisko ze sztuczną nawierzchnią) zamontowane na dziesięciu masztach. Zmagania można oglądać z trybun o pojemności 210 osób, z możliwością rozbudowy.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 6,8 miliona złotych, z czego 3 miliony udało się pozyskać z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. 75 tysięcy złotych na kolektory słoneczne pochodzi ze środków unijnych.

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie podpisał umowę dzierżawy z Nowa Huty Rugby Klub, który od trzech lat jest operatorem obiektu. Stowarzyszenie szkoli 150 adeptów rugby - dzieci i młodzież w pięciu kategoriach wiekowych. W sezonie 2016/2017 NHRK zajęło 16. miejsce wśród 49 rywalizujących w Polsce klubów. Prowadzi również zajęcia w szkołach i okolicznych miejscowościach.

W Narodowym Centrum Rugby 7 trenowały także młodzieżowe drużyny Szkoły Gortata w barwach Juvenii Kraków i przedszkolaki z Cracovia Kids. Z dobrej murawy korzystała Juvenia, której stan boiska przy Błoniach nie pozwalał na rozgrywanie ligowych spotkań seniorów i juniorów. Na najmniejszym boisku chętnie grają amatorskie drużyny piłkarskie i mieszkańcy osiedli Lubocza i Grębałów.

– Nasza współpraca z Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie układa się bardzo dobrze. W wielu sytuacjach mogliśmy liczyć na wsparcie techniczne i doradcze w kwestii funkcjonowania obiektu – mówi Marian Paciorek, prezes NHRK.

W 2017 roku, oprócz regularnych treningów i meczów, odbyły się także inne imprezy:

1 maja: Turniej Pucharu Polski Rugby 7

3 czerwca: finał Mistrzostw Polski Weteranów Rugby

13 czerwca: zawody dzieci i młodzieży w rugby „Dni Nowej Huty"

18 czerwca: Mistrzostwa Polski w Rugby 7 kadetów (finał)

24 czerwca: Zawody dzieci i młodzieży podsumowujące sezon wiosna 2017

30 września: Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży Nowa Huta Rugby 7

7 października: Dzielnicowy Dzień Sportu/ Narodowy Dzień Sportu – zawody dzieci i młodzieży

21 października: Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży Krakowskiego Obwarzanka

28 października: Turniej Pucharu Polski Rugby 7

 

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Wzgórza Krzesławickie