News LoveKraków.pl

Nastąpi przełom w sprawie basenu na terenie KS Clepardia?

fot. wizualizacja/materiały przetargowe

Od 9 kwietnia na rozstrzygnięcie czeka drugie postępowanie na budowę m.in. krytej pływalni z dwoma nieckami przy ul. Mackiewicza na Prądniku Białym. Deklarowane przez urzędników otwarcie na początku 2026 roku jest już nieaktualne.

Czy nowym władzom Krakowa uda się w tym roku rozpocząć inwestycję w najbardziej zaludnionej dzielnicy, na północy miasta? W drugim przetargu złożono osiem ofert. Ani jedna nie zmieściła się w budżecie, ale w przypadku dwóch są realne szanse na znalezienie brakujących środków. Zarząd Infrastruktury Sportowej ma na realizację zadania niespełna 55 mln zł, a oferty firm Texom i Chemobudowa-Kraków są wyższe o niespełna 3 i 5 mln zł.

– Wykonawcy związani są ofertami do 7 lipca 2024 roku. Do tego czasu zostaną podjęte decyzje – informuje nas Anna Nowosielska, rzecznik prasowy ZIS.

Nieoficjalnie słyszymy, że oferenci znów „walczą” ze sobą na paragrafy, chcąc otrzymać zadanie do realizcji. Podobnie było w pierwszym przetargu, który został unieważniony. W grudniu urzędnicy wybrali firmę Texom, ale nie mogli z nią podpisać umowy. Sprawa została skierowana do Krajowej Izby Odwoławczej, która uznała, że część zarzutów wystosowanych przez konkurencję jest zasadna. Chodziło o ofertę zawierającą rażącą niskę cenę lub koszt. 

– Będziemy z prezydentem szukać środków – mówi nam Grzegorz Klaudiusz Stawowy, radny Koalicji Obywatelskiej. – Brakująca kwota nie powinna stanowić problemu, bo „spadają” inwestycje, dla których nie uda się rozstrzygnąć przetargów. Trzeba sobie powiedzieć, że taniej już nie będzie. Ważne jest, że dwie najniższe oferty są poniżej kosztorysu inwestorskiego, czyli dokumentu, na podstawie którego szacowana była wartość zamówienia – podkreśla radny.

Basen na Prądniku Białym

Pod koniec 2023 roku radni zwiększyli finansowanie inwestycji na terenie KS Clepardia o 29 mln zł. Wówczas dyrektor ZIS Krzysztof Kowal liczył, że szybko uda się podpisać umowę i rozpocząć prace, a mieszkańcy zaczną korzystać z nowych obiektów na początku 2026 roku. Dziś już wiemy, że trzeba będzie poczekać dłużej. 

Inwestycja jest planowana na terenie, gdzie przez wiele lat działało popularne kąpielisko otwarte, które zostało zamknięte z powodu złego stanu technicznego. Koncepcję zmiany tego miejsca w trzech etapach ZIS przedstawił pod koniec 2020 roku. W pierwszej kolejności planowana jest budowa nowego budynku o dwóch kondygnacjach naziemnych i jednej podziemniej. Znajdą się w nim przede wszystkim dwa baseny (25x15 m i 12x7 m) z jacuzzi i sausami, boiska do squasha, siłownia, sale fitness, kręgielnia, wrotkarnia i restauracja. W garażu podziemnym zaparkuje 41 samochodów, a na zewnątrz powstanie boisko ze sztuczną nawierzchnią i widownią.

Realizacja pierwszego etapu według projektu Autorskiej Pracowni Projektowej Manecki ma trwać około 24 miesiące. W kolejnych planowane jest przywrócenie odkrytych basenów i budowa hali skateparku. Pod warunkiem, że znajdą się pieniądze.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały