Nauczyciele rozpoczęli strajk. Trwa okupacja budynku kuratorium

Nauczyciele zapowiadają, że na strajku nie ucierpią uczniowie fot. Archiwum

W południe przedstawiciele Sekcji Oświaty Małopolskiego NSZZ „Solidarność” rozpoczęli okupację w budynku małopolskiego kuratorium oświaty. Akcja ma trwać przez cały dzień i noc, aż do odwołania.

Siedmioro nauczycieli zrzeszonych w „Solidarności” przyjechało do Krakowa m.in. z Nowego Targu czy Nowego Sącza. Protestujący weszli do budynku przy ul. Ujastek 1 i przekazali kurator Barbarze Nowak swoje postulaty.

Nauczyciele chcą rozmawiać

Chcą, aby kurator Nowak była pośredniczką pomiędzy rozmowach nauczycieli z ministerstwem.  Przypomnijmy, że nauczyciele domagają się podwyżek i zmiany zasad zawodowego awansu.

–  Do kuratorium weszła grupa osób, która chce zaznaczyć nasze niezadowolenie z działań rządu wobec do nauczycieli  –  mówił podczas konferencji prasowej Zbigniew Świerczek, zastępca przewodniczącego Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność".

Okupacja zakończy się wtedy, gdy do nauczycieli przyjedzie minister edukacji narodowej lub ktoś z rządzących i podejmie rozmowy.

Czas na podwyżki

Nauczyciele chcą od rządu podwyżek płac – ich wzrostu o 15 procent od stycznia 2019, a o kolejne 15 procent od stycznia 2020 roku (łącznie to ok. 1000 zł), jak i rezygnacji z nowego systemu oceny pracy i wydłużonej ścieżki awansu nauczycieli.

Jak na razie akcję protestacyjną prowadzi tylko Region Małopolski. Jednak - według zapowiedzi – zapraszane do jej podjęcia będą też inne regiony.

Nauczyciele podkreślają, że okupacja kuratorium została wybrana dlatego, aby „ w załatwianiu spraw dorosłych zakładnikami nie były dzieci i młodzież”.

Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, 15 kwietnia planowana jest radykalna akcja „Solidarności”.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne